NemID ramt af stort DDoS-angreb - nede i flere timer

NemID-tjenesten har i flere timer været ramt af et DDoS-angreb, som har fået tjenesten til at bukke helt under eller køre meget ustabilt i perioder.

Artikel top billede

Danskernes login-løsning NemID er torsdag morgen blevet ramt af et omfattende DDoS-angreb, som i skrivende stund stadig påvirker tjenesten og gør den ustabil.

Det betyder, at det kan være endog svært at logge på netbanken og på offentlige hjemmesider med NemID som følge af det igangværende DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), hvor utallige serverhenvendelser overbebyrder Nets' serverkapacitet.

"Angrebet ramte os klokken 4:30 i morges, og det varede tre timer, hvor tjenesten slet ikke var tilgængelig," forklarer pressechef Søren Winge hos Nets, der står bag NemID-tjenesten, til Computerworld.

Han fortæller, at driften mellem klokken 07:30 og 08:00 var stabil igen, mens der efter klokken 8 har været en ustabil drift af NemID.

"Lige nu loader Java-appletten nogle gange, mens det andre gange ikke er muligt," siger Søren Winge fra Nets til Computerworld.

Ikke et hackerangreb

Søren Winge understreger, at DDoS-angrebet kun rammer tilgængeligheden til NemID.

Der er altså ikke tale om et decideret hackerangreb, hvor it-kriminelle har fået fingrene i kontanter og personfølsomme oplysninger.

Søren Winge vil derimod ikke fortælle om, hvor angrebet kommer fra.

"Lige nu ønsker vi ikke at give detaljer om angrebet, fordi bagmændene jo kan følge med i pressen," lyder det fra Nets' pressechef.

Dermed vil han ikke løfte sløret for, om Nets har kendskab til, hvorvidt DDoS-angrebet er sat ind fra danske eller udenlandske servere.

Nets oplyser, at enkelte banker har reserveløsninger parat, og at mobilbanker i flere tilfælde vil være upåvirkede at DDoS-angrebet.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S