NemID blokerer for DDoS-angreb - angreb fortsat i fuld gang

NemID er efter flere timers nedbrud og flimmer igen op at køre. Angrebene mod Nets fortsætter dog med uformindsket styrke.

Artikel top billede

Efter danskernes login-løsning NemID var sendt i sort torsdag morgen og senere på formiddagen, har leverandøren Nets nu fået tæmmet det aggressive DDoS-angreb mod selskabets servere.

Lidt over middag kunne Nets således fortælle, at NemID-driften igen var stabil, efter morgenens og formiddagens storstilede DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), hvor Nets' servere blev overbelastede som følge af utallige henvendelser fra angribernes side.

Men den stabile drift skyldes ikke, at DDoS-angriberne er blevet matte i koderne.

"Angrebet er som sådan ikke stoppet, men en ændring hos os gør, at vi kan modstå den indkomne trafik og kan afvikle de "reelle" forespørgsler på NemID igen," siger Nets' pressechef, Søren Winge til Computerworld.

Holder kortene tæt til kroppen

Han ønsker ikke at gå i detaljer med, hvad Nets har gjort for at sikre den stabile drift, når ganske almindelige danskere vil logge på netbanken eller offentlige hjemmesider med NemID.

"Jeg kan desværre ikke sige så meget, da vi er nødt til at holde kortene tæt til kroppen," lyder beskeden fra Søren Wing.

Han henviser til, at han ikke ønsker at give angriberne nogle gode ideer til, hvordan de kan omgå Nets' interne NemID-afvikling.

"Vi arbejder selvfølgelig videre for at sikre, at vores tiltag har en vedvarende effekt, og vi overvåger naturligvis også vores systemer nøje lige nu," fortsætter han.

Nets' pressechef kan på nuværende tidspunkt heller ikke fortælle om, hvem selskabet har i kikkerten som værende bagmændene for DDoS-angrebet.

Flere timers nedbrud

Serverstormløbet mod NemID blev sat ind ved halv femtiden i morges.

I løbet af formiddagen kunne enkelte brugere komme ind, mens NemID-login'et for de flestes vedkommende dog timede ud, når de forsøgte at gå i netbanken eller besøge en offentlig hjemmeside med deres NemID.

I alt har NemID været helt eller delvist nede i omkring syv en halv time i dag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S