Bornholmerstøtte: Myndigheder nægter at give offentligheden indblik

Flere ministerier nægter at give Computerworld aktindsigt i deres kommunikation om bredbåndsstøtten til Bornholm. Læs begrundelsen her.

Artikel top billede

Læs også: TDC: Derfor er særlig støtte til Bornholm en rigtig dårlig ide

Både Erhvervs- og Vækstministeriet og Økonomi- og Indenrigsministeriet ligger inde med dokumenter, der måske kan belyse baggrunden for, at Bornholm, og ikke andre yderområder, er blevet tildelt 60 millioner kroner i bredbånds-støtte. Men dem vil de gerne holde for sig selv.

Helt konkret har Computerworld spurgt ind til kommunikationen mellem en række ministerier om sagen.

I første omgang lyder svaret i brevet, at dokumenterne er til brug for regeringens økonomiudvalg og derfor er undtaget for aktindsigt. Men på grund af reglen om meroffentlighed er det muligt at udlevere dem.

Det sker dog ikke.

"Det er ministeriets vurdering, at din interesse i offentlighed i dokumenterne over for hensynet til den politiske beslutningsproces, ikke kan begrunde en udlevering af dokumenterne," skriver Erhvervs- og Vækstministeriet i sit afslag.

Tre timer forinden dumpede et lignende afslag fra Økonomi- og Indenrigsministeriet ind i mailboxen hos Computerworld.

"Økonomi- og Indenrigsministeriet har på baggrund af din anmodning identificeret to sager med enkelte akter, der umiddelbart falder inden for din anmodning," skriver ministeriet og fortsætter brevet med en lang række juridiske overvejelser.

Brevet slutter med overvejelser omkring at give aktindsigt i forhold til princippet om meroffentlighed. Men nej.

"Ministeriet finder ikke, at dette giver grundlag for at meddele aktindsigt. Ministeriet har i forbindelse med overvejelser om meroffentlighed lagt væk på de samme hensyn, der ligger til grund for undtagelsesbestemmelserne i offentlighedslovens § 7 og § 11, herunder navnlig hensynet til den politiske beslutningsproces i forhold til offentlighedens interesse i de omfattede akter."

Flere ministerier har været inde over sagen

Hvad der helt konkret gik forud for beslutningen om at forære Bornholm 60 millioner til bredbåndsudrulning er altså stadig et mysterium.

Men i hvert fald fire ministerier har været inde over sagen.

Disse ministerier har været i dialog

Det viser en aktliste, som Økonomi- og Indenrigsministeriet har vedhæftet afslaget.

Den viser en række navne på folk i ministerier, der har været med i en mailkorrespondance.

Navnene tilhører primært embedsfolk fra Erhvervs- og Vækstministeriet og Økonomi- og Indenrigsministeriet.

Men også embedsfolk fra Ministeriet for By-, Bolig-, og Landdistrikter og Klima-, Energi- og Bygningsministeriet har været med i korrespondancen.

De øremærkede millioner til Bornholm har været undren, da de bryder med regeringens officielle holdning om en markedsdrevet bredbåndsudrulning.

Ifølge Erhvervs- og Vækstminister Anette Vilhelmsen skal Bornholm have støtte, fordi det er den ø i Danmark med flest, der ikke har adgang til højere bredbåndshastigheder.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job