Årets CIO 2013: Her er Danmarks fem bedste CIO'er

Årets CIO: Fem danske it-direktører kæmper om titlen som Årets CIO 2013. Her har du kandidaterne.

Artikel top billede

Hvem er Danmarks bedste CIO i 2013?

Det får vi svaret på, når Årets CIO i kåres den 6. juni på Den Blå Planet i Kastrup. 

Det er ottende gang, at den eftertragtede titel uddeles, og allerede nu er feltet snævret ind til fem stærke kandidater, der alle er et udtryk for den moderne CIO.

Det er Computerworld, IDC, SAS Institute og Dansk IT, der står bag prisuddelingen. De fem nominerede er:

- Henrik Amsinck, CIO i Lego.

- Jens Hartmann, CIO Grundfos.

- Per Kjersgaard Rasmussen, CIO i ATP.

- Anders Skovgaard, CIO i Coloplast.

- Mark Scotland, CIO i Damco.

Du vil i de kommende uger kunne læse portrætter af de fem nominerede her på Computerworld.

Titlen er i de seneste gået til Mikael Munck fra Saxo Bank (2012), Torben Bonde fra Vestas (2011) og Michael Moesgaard fra Dong Energy (2010).

Fælles for dem alle er, at de har en dyb forståelse for, hvordan it og forretningen kan og skal spille sammen, at de ser it som et redskab til innovation og effektivisering, og at de via konkrete it-projekter har bevist, at de kan levere varen.

Hvem vinder i år?

Det er nogle af de samme kompetencer, der gør sig gældende blandt de nominerede CIO'er i 2013.

De indstillede kandidater har skullet udfylde et spørgeskema med en lang række detaljerede spørgsmål inden for strategisk ledelse, konkrete initiativer og reflektioner i forhold til rollen som CIO. 

Årets CIO 2013 kåres af en jury, der består af: 

- Bianca Bruhn, adm. direktør, IDC Nordic (formand)
- Rene Munk-Nissen, CIO, Coop (DIT - Dansk it)
- Line Ørskov, chefredaktør, Computerworld
- Mikael Munck, CIO, Saxo Bank (Årets CIO 2012)
- Anders Dreyer, professor, Aalborg Universitet (akademisk repræsentant)
- Jens Moberg, Bestyrelsesformand (repræsentant for topledelsen)

Kåringen finder sted den 6. juni på Den Blå Planet i Kastrup. Læs mere her.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank