Årets CIO 2013: Her er Danmarks fem bedste CIO'er

Årets CIO: Fem danske it-direktører kæmper om titlen som Årets CIO 2013. Her har du kandidaterne.

Artikel top billede

Hvem er Danmarks bedste CIO i 2013?

Det får vi svaret på, når Årets CIO i kåres den 6. juni på Den Blå Planet i Kastrup. 

Det er ottende gang, at den eftertragtede titel uddeles, og allerede nu er feltet snævret ind til fem stærke kandidater, der alle er et udtryk for den moderne CIO.

Det er Computerworld, IDC, SAS Institute og Dansk IT, der står bag prisuddelingen. De fem nominerede er:

- Henrik Amsinck, CIO i Lego.

- Jens Hartmann, CIO Grundfos.

- Per Kjersgaard Rasmussen, CIO i ATP.

- Anders Skovgaard, CIO i Coloplast.

- Mark Scotland, CIO i Damco.

Du vil i de kommende uger kunne læse portrætter af de fem nominerede her på Computerworld.

Titlen er i de seneste gået til Mikael Munck fra Saxo Bank (2012), Torben Bonde fra Vestas (2011) og Michael Moesgaard fra Dong Energy (2010).

Fælles for dem alle er, at de har en dyb forståelse for, hvordan it og forretningen kan og skal spille sammen, at de ser it som et redskab til innovation og effektivisering, og at de via konkrete it-projekter har bevist, at de kan levere varen.

Hvem vinder i år?

Det er nogle af de samme kompetencer, der gør sig gældende blandt de nominerede CIO'er i 2013.

De indstillede kandidater har skullet udfylde et spørgeskema med en lang række detaljerede spørgsmål inden for strategisk ledelse, konkrete initiativer og reflektioner i forhold til rollen som CIO. 

Årets CIO 2013 kåres af en jury, der består af: 

- Bianca Bruhn, adm. direktør, IDC Nordic (formand)
- Rene Munk-Nissen, CIO, Coop (DIT - Dansk it)
- Line Ørskov, chefredaktør, Computerworld
- Mikael Munck, CIO, Saxo Bank (Årets CIO 2012)
- Anders Dreyer, professor, Aalborg Universitet (akademisk repræsentant)
- Jens Moberg, Bestyrelsesformand (repræsentant for topledelsen)

Kåringen finder sted den 6. juni på Den Blå Planet i Kastrup. Læs mere her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S