Google gør Chrome klar til danske firmaer

Google flirter uhæmmet med it-afdelingens administratorer. Flere nye funktioner gør det nemlig lettere at bruge Chrome som virksomhedens foretrukne browser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google Chrome har fået en stribe nye funktioner, som gør det lettere for it-afdelingen, at administrere de ansattes Chrome-installationer.
 
I et blogindlæg, der er signeret af den produktansvarlige for virksomheder og uddannelse hos Google, Cyrus Mistry, kan man læse, at it-afdelingen kan styre virksomhedens Chrome-indstillinger på medarbejdernes hjemmemaskiner.

Det sker gennem medarbejderens Google Apps for business-konto.

Via den kan den ansatte få adgang til arbejdspladsens webapps og andre tilpasninger fra hjemmemaskinen.

Det skriver den amerikanske udgave af PC World.

"Gennem cloud-baseret administration kan it-administratorerne kontrollere mere end hundrede indstillinger og politikker hos de ansatte via Google Admin Panel," skriver Cyrus Mistry på bloggen.

Kan åbne andre browsere

I samme omgang annoncerer Google også en Chrome-udvidelse, de kalder Legacy Browser Support, som løser problemet med, at mange websider og webapplikationer kræver specielle browsere for at fungere.

I stedet for at eksempelvis at benytte en ældre browser-udgave fordi en side kræver det, så kan administratoren definere indstillingerne i Chrome til, at bestemte sider åbnes i en alternativ browser.

Det betyder, at mange virksomheder kan bruge Chrome som standard-browser og lade it-afdelingen bestemme, hvilke sider som undtagelsesvis skal åbnes i eksempelvis Internet Explorer.

Læs også:
Organisationer raser over ny funktion i Firefox

Tre top-browsere er blandt de mest hullede programmer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S