Google gør Chrome klar til danske firmaer

Google flirter uhæmmet med it-afdelingens administratorer. Flere nye funktioner gør det nemlig lettere at bruge Chrome som virksomhedens foretrukne browser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google Chrome har fået en stribe nye funktioner, som gør det lettere for it-afdelingen, at administrere de ansattes Chrome-installationer.
 
I et blogindlæg, der er signeret af den produktansvarlige for virksomheder og uddannelse hos Google, Cyrus Mistry, kan man læse, at it-afdelingen kan styre virksomhedens Chrome-indstillinger på medarbejdernes hjemmemaskiner.

Det sker gennem medarbejderens Google Apps for business-konto.

Via den kan den ansatte få adgang til arbejdspladsens webapps og andre tilpasninger fra hjemmemaskinen.

Det skriver den amerikanske udgave af PC World.

"Gennem cloud-baseret administration kan it-administratorerne kontrollere mere end hundrede indstillinger og politikker hos de ansatte via Google Admin Panel," skriver Cyrus Mistry på bloggen.

Kan åbne andre browsere

I samme omgang annoncerer Google også en Chrome-udvidelse, de kalder Legacy Browser Support, som løser problemet med, at mange websider og webapplikationer kræver specielle browsere for at fungere.

I stedet for at eksempelvis at benytte en ældre browser-udgave fordi en side kræver det, så kan administratoren definere indstillingerne i Chrome til, at bestemte sider åbnes i en alternativ browser.

Det betyder, at mange virksomheder kan bruge Chrome som standard-browser og lade it-afdelingen bestemme, hvilke sider som undtagelsesvis skal åbnes i eksempelvis Internet Explorer.

Læs også:
Organisationer raser over ny funktion i Firefox

Tre top-browsere er blandt de mest hullede programmer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S