Google gør Chrome klar til danske firmaer

Google flirter uhæmmet med it-afdelingens administratorer. Flere nye funktioner gør det nemlig lettere at bruge Chrome som virksomhedens foretrukne browser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google Chrome har fået en stribe nye funktioner, som gør det lettere for it-afdelingen, at administrere de ansattes Chrome-installationer.
 
I et blogindlæg, der er signeret af den produktansvarlige for virksomheder og uddannelse hos Google, Cyrus Mistry, kan man læse, at it-afdelingen kan styre virksomhedens Chrome-indstillinger på medarbejdernes hjemmemaskiner.

Det sker gennem medarbejderens Google Apps for business-konto.

Via den kan den ansatte få adgang til arbejdspladsens webapps og andre tilpasninger fra hjemmemaskinen.

Det skriver den amerikanske udgave af PC World.

"Gennem cloud-baseret administration kan it-administratorerne kontrollere mere end hundrede indstillinger og politikker hos de ansatte via Google Admin Panel," skriver Cyrus Mistry på bloggen.

Kan åbne andre browsere

I samme omgang annoncerer Google også en Chrome-udvidelse, de kalder Legacy Browser Support, som løser problemet med, at mange websider og webapplikationer kræver specielle browsere for at fungere.

I stedet for at eksempelvis at benytte en ældre browser-udgave fordi en side kræver det, så kan administratoren definere indstillingerne i Chrome til, at bestemte sider åbnes i en alternativ browser.

Det betyder, at mange virksomheder kan bruge Chrome som standard-browser og lade it-afdelingen bestemme, hvilke sider som undtagelsesvis skal åbnes i eksempelvis Internet Explorer.

Læs også:
Organisationer raser over ny funktion i Firefox

Tre top-browsere er blandt de mest hullede programmer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect