Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Blodbad: Nokia har skåret 72 ansatte væk hver dag i et år

Den finske mobilproducent har gjort et alvorligt indhug i medarbejder-antallet det seneste år. Alligevel går det faktisk godt for finnerne, mener dansk analytiker. Se her, hvordan det hænger sammen.

Læs også: Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Ud af 47.100 medarbejdere har 15.500 sagt farvel til Nokias mobiltelefondivision det seneste år.

Og samlet set har Nokia 27.831 færre medarbejdere i dag end for et år siden.

Det svarer til, at Nokia har sagt farvel til mere end 72 medarbejdere, eller rundt regnet 11 fodholdhold, hver evig eneste dag sidste år.

Det kan man læse i Nokias nye kvartalsregnskab, og det understreger dermed den kraftige reduktion på omkostningssiden, selskabet har undergået for at få rettet skuden op.

Regnskabet viser dog stadig stærkt nedadgående salgstendenser, med for eksempel et fald i nettoomsætningen på mobiltelefoner på 36 procent i forhold til samme kvartal året før.

Udmærket regnskab

Men spørger man Sydbanks analytiker Morten Imsgard, bliver de negative salgstendenser vejet op af de massive tilpasninger.

"Overordnet set er det ganske udmærket regnskab for en meget presset mobilproducent, og der er en del lyspunkter i regnskabet. Selv om salget ikke ser opløftende ud, skal man holde sig for øje, at de formår at skære omkostningerne. På trods af at indtjeningen rasler ned, formår de at holde indtjeningen i mobildivisionen i et lille plus. Det ser ud som om missionen om at forhindre pengene i at fosse ud er lykkes," lyder det fra Sydbanks analytiker Morten Imsgard.

Han tilføjer, at kassebeholdningen er vokset mere end markedet havde regnet med

"Jeg hæfter mig mest ved, hvor presset man er i den billige ende, hvor man præsterer at sælge 56 millioner telefoner, og det er noget under forventningerne. Til gengæld går det udmærket i den dyre ende, hvor de sælger 5,6 millioner Lumia-telefoner i første kvartal, og man forventer, at det vil accelerere," lyder det fra Morten Imsgard, som uddyber, at producenten på det billige marked presses af dalende smartphone-priser, og herunder lanceringen af billige Android-telefoner.

Samlet set solgte mobilproducenten 61,9 millioner mobiltelefoner i årets første tre måneder.

Men på Lumia-fronter ser det altså bedre ud, og der blev altså i årets første tre måneder slynget 1,2 millioner flere Lumia-telefoner over disken end i fjerde kvartal sidste år, hvor salget lød på 4,4 millioner Lumia-telefoner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere