TDC: Vi runder en milepæl med ny rekord-ordre

Den danske telegigant har vundet sin hidtil største kontrakt i udlandet. Selv kalder TDC ordren for en milepæl. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens TDC de seneste år har koncentreret kræfterne om den hjemlige danske scene, skruer selskabet nu et nøk op for indsatsen på det nordiske marked.

I hvert fald har TDC netop vundet en to-årig norsk aftale, der er TDC's hidtil største på det norske marked, og den største kontrakt, der er vundet af TDC uden for Danmark.

Den betyder, at TDC skal levere 18.500 mobilabonnementer til medarbejderne i de 60 kommuner, der ligger i amterne Buskerud, Telemark og Vestfold. Amterne er også med i kontrakten, der har en værdi af cirka 50 millioner kroner årligt.

"Vi er glade for aftalen, som selvfølgelig har stor økonomisk værdi for TDC, men samtidig manifesterer den os også som en stærk udfordrer på det norske marked. På mange måder er den en milepæl i vores nordiske satsning på erhvervsmarkedet" fortæller koncerndirektør Jens Munch-Hansen fra TDC Nordic i en pressemeddelelse.

Det er de norske kommuners fælles indkøbsenhed, BTV Innkjøp, kontrakten er indgået med.

"Valget af TDC var egentlig ganske enkelt. De havde klart højest score på alle vores variabler. Vi har allerede gode erfaringer fra TDC på bredbåndsområdet, og nu ser vi frem til også at udvide dette på telefoni," udtaler Roy Pettersen, indkøbschef hos BTV Innkjøp.

Den danske telegigant omsatte i 2012 for 4,7 milliarder kroner i Norge, Sverige og Finland, og TDC Nordic oplevede en vækst på 7,3 procent i 2012.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S