TDC: Vi runder en milepæl med ny rekord-ordre

Den danske telegigant har vundet sin hidtil største kontrakt i udlandet. Selv kalder TDC ordren for en milepæl. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens TDC de seneste år har koncentreret kræfterne om den hjemlige danske scene, skruer selskabet nu et nøk op for indsatsen på det nordiske marked.

I hvert fald har TDC netop vundet en to-årig norsk aftale, der er TDC's hidtil største på det norske marked, og den største kontrakt, der er vundet af TDC uden for Danmark.

Den betyder, at TDC skal levere 18.500 mobilabonnementer til medarbejderne i de 60 kommuner, der ligger i amterne Buskerud, Telemark og Vestfold. Amterne er også med i kontrakten, der har en værdi af cirka 50 millioner kroner årligt.

"Vi er glade for aftalen, som selvfølgelig har stor økonomisk værdi for TDC, men samtidig manifesterer den os også som en stærk udfordrer på det norske marked. På mange måder er den en milepæl i vores nordiske satsning på erhvervsmarkedet" fortæller koncerndirektør Jens Munch-Hansen fra TDC Nordic i en pressemeddelelse.

Det er de norske kommuners fælles indkøbsenhed, BTV Innkjøp, kontrakten er indgået med.

"Valget af TDC var egentlig ganske enkelt. De havde klart højest score på alle vores variabler. Vi har allerede gode erfaringer fra TDC på bredbåndsområdet, og nu ser vi frem til også at udvide dette på telefoni," udtaler Roy Pettersen, indkøbschef hos BTV Innkjøp.

Den danske telegigant omsatte i 2012 for 4,7 milliarder kroner i Norge, Sverige og Finland, og TDC Nordic oplevede en vækst på 7,3 procent i 2012.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S