Her kommer de udenlandske it-folk i Danmark fra

It er et globalt sprog. Her kan du se, hvor de udenlandske it-folk kommer fra, inden de ender i de danske it-afdelinger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det er primært i de store virksomheder med mere end 100 ansatte, at udenlandske it-folk gør sig bemærkede.

De primære begrundelser for at ansætte udenlandske it-specialister i perioden 2011 til 2012 er, at det er svært at finde de rigtige kompetencer i Danmark, og at omkostningerne til løn er lavere. 

Det kan man læse i den oversigt, som Danmarks statistik udgiver under navnet: It-anvendelse i virksomheder 2012.

Fire procent af alle virksomhederne oplyser, at de har haft vanskeligheder med at rekruttere danske it-specialister i 2011.

Det svarer til hver tredje virksomhed, der har rekrutteret eller forsøgt at rekruttere it-specialister i 2011.

En lille andel af virksomhederne, tre procent, har ansat nye udenlandske it-specialister i 2011.

Det gælder dog hele 19 procent af virksomhederne i information og kommunikations-branchen samt ti procent af de største virksomheder med mindst 100 ansatte.

Procent af virksomheder, der har ansat udenlandske it-specialister. Ved nyansættelser forstås ansatte der ikke i forvejen har været beskæftiget af virksomheden. En virksomhed kan svare mere end en gang. Kilde: Danmarks Statistik.

Europa er den primære fødekæde.

For godt halvdelen rekrutterede fra EU-lande. En ud af fem kommer fra Indien og cirka samme andel fra Rusland og Ukraine.

Først herefter dukker lande som USA og Canada op på listen.

Undersøgelsen: Danske virksomheders brug af it, er gennemført årligt siden 1998 og omfatter udbredelse og anvendelse af informationsteknologi.

Læs også:
Små danske virksomheder er bedst til cloud

Udenlandske it-folk vælter ind over landets grænser.

Sådan får du mere ud af udenlandsk it-arbejdskraft.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT