Så meget har politiets lognings-system kostet

Se hvor meget politiets it-system Raven har kostet i etableringsomkostninger.

Artikel top billede

Politiet har betalt 8.708.000 danske skattekroner for sit it-system, Raven, der blandt andet bruges til at behandle det sessions-data, der registreres om danskernes internetadfærd.

Men omkostningerne er i virkeligheden større.

"Hertil kommer udgifter til efterfølgende tilpasning, løbende support og etablering af en frontend, ligesom der internt i Rigspolitiet er afholdt udgifter til løn for en række medarbejdere." fortæller Rigspolitiet i et skriftligt svar til Computerworld.

Det viser oplysninger, som Computerworld har indhentet via aktindsigt hos Rigspolitiet.

Leverandøren er endnu ukendt.

Rigspolitiet: Arbejdet er vanskeligt
Det er tidligere beskrevet, at politiet har haft mere end svært ved at udnytte Raven-systemet ordentligt, fordi teleselskaberne ikke leverer danskernes sessions-logs i et ensartet format.

Teleoperatørerne kan derved aflevere logningsdata, præcis som det passer dem.

"Overordnet set, så gør det arbejdet mere vanskeligt," erkendte Karsten Brinkmann Pedersen, der er sektionsleder ved Rigspolitiets Telecenter tilbage i februar.

Computerworld følger op på sagen, og har søgt aktindsigt i udgifterne for tilpasning, løbende support, etablering af frontend og de interne omkostninger i Rigspolitiet.

Læs også:

Kaos hos politiet: Overvågningsdata roder rundt

Live-data: Så massivt overvåges danskerne netop nu

Se hvor meget du overvåges af din internetudbyder

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S