Så meget har politiets lognings-system kostet

Se hvor meget politiets it-system Raven har kostet i etableringsomkostninger.

Artikel top billede

Politiet har betalt 8.708.000 danske skattekroner for sit it-system, Raven, der blandt andet bruges til at behandle det sessions-data, der registreres om danskernes internetadfærd.

Men omkostningerne er i virkeligheden større.

"Hertil kommer udgifter til efterfølgende tilpasning, løbende support og etablering af en frontend, ligesom der internt i Rigspolitiet er afholdt udgifter til løn for en række medarbejdere." fortæller Rigspolitiet i et skriftligt svar til Computerworld.

Det viser oplysninger, som Computerworld har indhentet via aktindsigt hos Rigspolitiet.

Leverandøren er endnu ukendt.

Rigspolitiet: Arbejdet er vanskeligt
Det er tidligere beskrevet, at politiet har haft mere end svært ved at udnytte Raven-systemet ordentligt, fordi teleselskaberne ikke leverer danskernes sessions-logs i et ensartet format.

Teleoperatørerne kan derved aflevere logningsdata, præcis som det passer dem.

"Overordnet set, så gør det arbejdet mere vanskeligt," erkendte Karsten Brinkmann Pedersen, der er sektionsleder ved Rigspolitiets Telecenter tilbage i februar.

Computerworld følger op på sagen, og har søgt aktindsigt i udgifterne for tilpasning, løbende support, etablering af frontend og de interne omkostninger i Rigspolitiet.

Læs også:

Kaos hos politiet: Overvågningsdata roder rundt

Live-data: Så massivt overvåges danskerne netop nu

Se hvor meget du overvåges af din internetudbyder

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S