Dansk telebranche: Derfor er det godt med ét stort EU-telemarked

Den danske telebranche er umiddelbart positiv over for EU's planer om at skabe et fælles europæisk telemarked. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Tidligere på ugen kom det frem, at EU har planer om at skabe ét fælles telemarked, hvor de nuværende grænser mellem de europæiske nationer bliver udvisket.

Det skal blandt andet give teleselskaberne bedre mulighed for at operere i de forskellige lande og for at konsolidere sig på i en tid, hvor mange teleselskaber kæmper med faldende indtjening.

I Danmark hilser direktør Jakob Willer fra Teleindustrien umiddelbart planen velkommen.

"Nu er udspillet ikke særlig konkret endnu, men umiddelbart er det en god ambition at få revet grænser ned og sikre, at teleselskaberne opererer på ens vilkår, så de ikke skal forholde sig til forskellige regelsæt forskellige steder," lyder det fra Jakob Willer.

Han har dog ikke stor tiltro til, at tidsplanen vil blilve overholdt.

Ifølge Financial Times vil EU nemlig allerede til juni fremlægge planerne for det nye europæiske telemarked, således at implementeringen vil være på plads inden nytår.

Et hastværk, der hænger sammen med næste års valg i EU-Parlamentet.

"Tidsplanen lyder ikke så realistisk. Jeg har i hvert fald svært ved at se, at det skulle kunne løses så hurtigt, når alt andet i EU tager så lang tid."

Læs også: EU-plan: Europa skal være ét telemarked - grænser skal fjernes

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos