Nintendo-chef: Derfor vil folk ikke købe vores spilkonsol

Salget af Nintendos nye spilkonsol halter langt efter planerne. Det er der en klar grund til, mener direktøren. Se den her.

Artikel top billede

Øverste chef for Nintendo, Satoru Iwata, mener, at det stærkt faldende salg af spilkonsollen Wii skyldes manglende spil-titler.

Nintendo-chefen er bekymret, fordi selskabet ved udgangen af marts kun havde solgt 3,45 millioner eksemplarer af spilkonsollen Wii U, siden konsollen blev lanceret i slutningen af 2012.

Salget ligger dermed på under 60 procent af det forventede, ligesom det ligger under det ellers reducerede mål på fire millioner solgte konsoller, som Nintendo nedjusterede til i januar.

Mangler spil

"Salget af Wii U var egentlig godt i julesalget, men vi har ikke været i stand til at holde momentum på grund af manglen på nye spil-titler," siger Satoru Iwata.

Han peger på, at det for en potentiel køber er afgørende, at han kan finde de attraktive spil-titler på hylderne..

"Vi vil nu gøre, hvad vi kan, for at der fra sommer og frem vil blive lanceret masser af fantastiske spil til Wii U," siger Satoru Iwata.

Direktøren peger samtidig på, at Nintendo vil fortsætte med at øge udbuddet af online-spil, da op mod 80 procent af Wii U-konsollerne i dag er forbundet til internettet.

Han vil dog ikke sige noget om, hvorvidt Nintendo har planer om at gøre Nintendo-spillene afhængige af en opkobling - et delikat emne, som mange spillere vender sig imod.

Betal via konsollen

Nintendo overvejer desuden at indføre mulighed for at betale via Wii-konsollen, hvor der i givet fald skal indbygges såkaldte Suica-kort, der kan linkes direkte til betalingskort.

Det vil i første omgang i givet fald ske på det japanske marked.

"Bliver disse planer til noget, vil Wii U blive den første spilkonsol til hjemmet med indbygget betalingsfunktion, som er koblet til nettet," siger Iwata.

Nintendo har trods det faldende salg øget sin markedsandel på det europæiske marked. Dette skyldes, at hele markedet for spilkonsoller falder.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S