Nintendo-chef: Derfor vil folk ikke købe vores spilkonsol

Salget af Nintendos nye spilkonsol halter langt efter planerne. Det er der en klar grund til, mener direktøren. Se den her.

Artikel top billede

Øverste chef for Nintendo, Satoru Iwata, mener, at det stærkt faldende salg af spilkonsollen Wii skyldes manglende spil-titler.

Nintendo-chefen er bekymret, fordi selskabet ved udgangen af marts kun havde solgt 3,45 millioner eksemplarer af spilkonsollen Wii U, siden konsollen blev lanceret i slutningen af 2012.

Salget ligger dermed på under 60 procent af det forventede, ligesom det ligger under det ellers reducerede mål på fire millioner solgte konsoller, som Nintendo nedjusterede til i januar.

Mangler spil

"Salget af Wii U var egentlig godt i julesalget, men vi har ikke været i stand til at holde momentum på grund af manglen på nye spil-titler," siger Satoru Iwata.

Han peger på, at det for en potentiel køber er afgørende, at han kan finde de attraktive spil-titler på hylderne..

"Vi vil nu gøre, hvad vi kan, for at der fra sommer og frem vil blive lanceret masser af fantastiske spil til Wii U," siger Satoru Iwata.

Direktøren peger samtidig på, at Nintendo vil fortsætte med at øge udbuddet af online-spil, da op mod 80 procent af Wii U-konsollerne i dag er forbundet til internettet.

Han vil dog ikke sige noget om, hvorvidt Nintendo har planer om at gøre Nintendo-spillene afhængige af en opkobling - et delikat emne, som mange spillere vender sig imod.

Betal via konsollen

Nintendo overvejer desuden at indføre mulighed for at betale via Wii-konsollen, hvor der i givet fald skal indbygges såkaldte Suica-kort, der kan linkes direkte til betalingskort.

Det vil i første omgang i givet fald ske på det japanske marked.

"Bliver disse planer til noget, vil Wii U blive den første spilkonsol til hjemmet med indbygget betalingsfunktion, som er koblet til nettet," siger Iwata.

Nintendo har trods det faldende salg øget sin markedsandel på det europæiske marked. Dette skyldes, at hele markedet for spilkonsoller falder.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S