Nintendo-chef: Derfor vil folk ikke købe vores spilkonsol

Salget af Nintendos nye spilkonsol halter langt efter planerne. Det er der en klar grund til, mener direktøren. Se den her.

Artikel top billede

Øverste chef for Nintendo, Satoru Iwata, mener, at det stærkt faldende salg af spilkonsollen Wii skyldes manglende spil-titler.

Nintendo-chefen er bekymret, fordi selskabet ved udgangen af marts kun havde solgt 3,45 millioner eksemplarer af spilkonsollen Wii U, siden konsollen blev lanceret i slutningen af 2012.

Salget ligger dermed på under 60 procent af det forventede, ligesom det ligger under det ellers reducerede mål på fire millioner solgte konsoller, som Nintendo nedjusterede til i januar.

Mangler spil

"Salget af Wii U var egentlig godt i julesalget, men vi har ikke været i stand til at holde momentum på grund af manglen på nye spil-titler," siger Satoru Iwata.

Han peger på, at det for en potentiel køber er afgørende, at han kan finde de attraktive spil-titler på hylderne..

"Vi vil nu gøre, hvad vi kan, for at der fra sommer og frem vil blive lanceret masser af fantastiske spil til Wii U," siger Satoru Iwata.

Direktøren peger samtidig på, at Nintendo vil fortsætte med at øge udbuddet af online-spil, da op mod 80 procent af Wii U-konsollerne i dag er forbundet til internettet.

Han vil dog ikke sige noget om, hvorvidt Nintendo har planer om at gøre Nintendo-spillene afhængige af en opkobling - et delikat emne, som mange spillere vender sig imod.

Betal via konsollen

Nintendo overvejer desuden at indføre mulighed for at betale via Wii-konsollen, hvor der i givet fald skal indbygges såkaldte Suica-kort, der kan linkes direkte til betalingskort.

Det vil i første omgang i givet fald ske på det japanske marked.

"Bliver disse planer til noget, vil Wii U blive den første spilkonsol til hjemmet med indbygget betalingsfunktion, som er koblet til nettet," siger Iwata.

Nintendo har trods det faldende salg øget sin markedsandel på det europæiske marked. Dette skyldes, at hele markedet for spilkonsoller falder.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S