TDC: Derfor lukkede vi kundes website ned

TDC følte sig 'tvunget' til at dreje nøglen om på lille organisations website, der blev udsat for DDoS-angreb, fremfor at beskytte sitet. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det hele begyndte torsdag 18. april 2013, hvor hjemmesiden Tvindalert.com blev udsat for et stort DDoS-angreb, hvor mindst 50.000 forespørgsler haglede ind hvert sekund.  

Og nu har den kritiske Tvind-hjemmeside været nede i snart to uger. 

TDC, der hoster siden, valgte kort efter det første DDoS-angreb at lukke helt ned for Tvindalert.com.  
"Vi kan bekræfte, at der 18. april lidt efter klokken 13 var unormal høj aktivitet rettet mod den omtalte hjemmeside. Det tvang os til at lukke for trafikken af hensyn til de andre kunder," siger Povl Damstedt Ramussen, kommunikationsrådgiver hos TDC. 

"Vi synes, at det er ærgerligt, men vi har i dette tilfælde måttet tage hensyn til de mange andre kunder."

Derudover vil TDC ikke komme nærmere ind på detaljerne om angrebet. 

Hvis du kunne tilgå den nedlagte hjemmeside, ville du her, ifølge hjemmesideejerne, finde et kæmpe materiale fra 10-15 års research om Tvind-imperiet og dets påståede ulovligheder.

Samtidig fungerer siden som et journalistisk værktøj for interesserede parter i hele verden.

Men alt det har altså ikke været muligt at tilgå siden 18. april. 

Det er meget atypisk

Situationen er noget speciel, selv om der i den seneste tid har været adskillige DDoS-angreb mod danske hjemmesider.

"Det her er et meget atypisk tilfælde. Traditionelt er det jo ikke mindre kunder på et almindeligt webhotel, der bliver ramt af de her angreb. Det plejer at være de helt store kunder, som derfor også har et helt andet sikkerhedsapparat, der gør dem bedre rustet," lyder det fra Povl Rasmussen. 

Frede Jakobsen, der er en af journalisterne bag hjemmesiden, har tidligere fortalt, at TDC har foreslået dem at komme over på en cloud-løsning. Men det er ikke nødvendigvis en brugbar løsning for folkene bag hjemmesiden. Læs her hvorfor.  

Vi er gået i dialog med kunden

TDC forklarer, at man er gået i dialog med folkene bag websitet om at finde en løsning på problemet.

"Vi er i gang med at se på forskellige løsninger. Men det er ikke noget, vi vil gå nærmere ind i - både af hensyn til kunden, men også i forhold til sikkerheden," siger Povl Damstedt Rasmussen.

Derudover vil TDC ikke komme nærmere ind på den konkrete sag.

"Vi udtaler os generelt ikke om konkrete kundeforhold, så vi vil derfor henvise til kunden for yderligere informationer." 

Sagen er allerede blevet meldt til National IT-Efterforskningscenter, NITES, der gerne skulle have flere informationer klar i slutningen af ugen.

Tilbage står hjemmesidens ejer stadig med en mærkelig smag i munden, for hvad skal man gøre, hvis angrebet ikke stopper?

Læs mere om Frede Jakobsens frustrationer her.

Læs også: 
Dansk hjemmeside i knæ: Hvad skal vi dog gøre?

TDC må lukke dansk hjemmeside efter DDoS-angreb

Danmark under angreb: Sådan kvæler du et DDoS-angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks