Norsk minister: Danmark er vores it-forbillede

En norsk minister, der er blevet kaldt "regeringens digitale sinke", ser op til Danmark på data-området, hvor milliarder af kroner kan udvindes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I Norge har man i år frikøbt kortdata til alles brug for 10 millioner kroner, mens vi i Danmark har frisat grundata, der forventes at hive milliard-gevinster hjem.

I vores nordiske naboland ser man da også op til den danske data-model.

Er målet en fuldstændig frigørelse af kortdata som i Danmark? spørges en norsk minister, ifølge digi.no.

"Ja, jeg har set på hvordan de har gjort det i Danmark."

"Målet er at vi skal være mindst lige så gode, men det kan vi ikke på tre måneder," siger miljøminister Bård Vegar Solhjell.

I øvrigt har der i Norge været nogen debat om de frie data.

Miljøministeren er blevet kaldt "regeringens digitale sinke", fordi der er gået for lang tid med at frigive data.

Går efter guldet

Herhjemme er blandt andet Geodatastyrelsen en central myndighed i dataudviklingen. Her har en ny chef sat sig i spidsen.

Det kan du læse mere om her.

Også syv danske it-folk satser helhjertet på de nye datamuligheder. Således opsagde de deres gode jobs og gik i stedet efter dataguldet som iværksættere.

Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank