Norsk minister: Danmark er vores it-forbillede

En norsk minister, der er blevet kaldt "regeringens digitale sinke", ser op til Danmark på data-området, hvor milliarder af kroner kan udvindes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I Norge har man i år frikøbt kortdata til alles brug for 10 millioner kroner, mens vi i Danmark har frisat grundata, der forventes at hive milliard-gevinster hjem.

I vores nordiske naboland ser man da også op til den danske data-model.

Er målet en fuldstændig frigørelse af kortdata som i Danmark? spørges en norsk minister, ifølge digi.no.

"Ja, jeg har set på hvordan de har gjort det i Danmark."

"Målet er at vi skal være mindst lige så gode, men det kan vi ikke på tre måneder," siger miljøminister Bård Vegar Solhjell.

I øvrigt har der i Norge været nogen debat om de frie data.

Miljøministeren er blevet kaldt "regeringens digitale sinke", fordi der er gået for lang tid med at frigive data.

Går efter guldet

Herhjemme er blandt andet Geodatastyrelsen en central myndighed i dataudviklingen. Her har en ny chef sat sig i spidsen.

Det kan du læse mere om her.

Også syv danske it-folk satser helhjertet på de nye datamuligheder. Således opsagde de deres gode jobs og gik i stedet efter dataguldet som iværksættere.

Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job