Kendt direktør færdig som chef i Dansk IT

Interview: Gennem 17 år har Tony Franke været direktør i it-interesseforeningen Dansk IT. Nu skal han finde en ny vej, som han endnu ikke kender retningen af.

Artikel top billede

Efter 17 år i spidsen for Dansk IT er alle veje nu åbne for Tony Franke.

På sin 31. fødselsdag fik Tony Franke stillingen som direktør i Dansk IT, og det er efterfølgende blevet til næsten to årtier i spidsen for interesseorganisationen.

Men nu er det slut.

Bestyrelsen for Dansk IT har nemlig besluttet, at Dansk IT's kommende strategi bedst kan gennemføres med en ny direktør i spidsen.

Det meddeler Dansk IT i en kortfattet pressemeddelelse.

Foreløbig bliver Tony Franke siddende som direktør, indtil en afløser er fundet, men herefter udløber hans planer.

Tony Franke, ved du, hvad du skal lave efter Dansk IT?

"Nej. I mere end 17 år har jeg tænkt Dansk IT fra morgen til aften. Så nu skal jeg ud og finde en ny vej. Men jeg har beskæftiget mig med organisationsarbejde i snart 25 år, så det vil da være en oplagt mulighed at fortsætte af dette spor," fortæller han, og fortsætter:

"Men en titel er ikke det afgørende for mig. Det er vigtigt, at der er spændende opgaver og spændende mennesker at løse dem sammen med."

Tony Franke er både uddannet som shipping-mand i AP Møller, cand.jur. og har ligeledes taget en HD.

Du har været direktør i foreningen i rigtig mange år. Det må være svært at sige farvel?

"Dansk IT har naturligvis en stor plads i mit hjerte, og jeg har brugt meget krudt og mange kræfter på den. Men Dansk IT skal nok komme videre. De elementer, der er bragt på plads, er så positive, at alt bliver godt."

Tony Franke fortsætter som direktør, indtil en afløser er fundet.

Læs hvorfor Dansk IT ikke vil have Tony Franke som direktør længere her: Formand for Dansk IT: Derfor vil vi have en ny direktør.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet