Meget sjælden Apple-computer sat til salg: Køb den her

Auktionshus sætter yderst sjælden Apple-computer til salg. Se her, hvor meget du skal hoste op med, hvis du skal gøre dig håb om at købe den sjældne maskine.

Artikel top billede

Har du altid gået og drømt om at købe en af Apples allerførste computere, den håndbyggede Apple-1, så er det på tide, at du får hevet tegnebogen frem fra inderlommen.

Det tyske auktionshus Breker har nemlig et fuldt funktionsdygtigt eksemplar af den sjældne Apple-computer på salgspodiet og vil modtage bud fra slutningen af denne måned.

Der findes i dag kun seks kendte, funktionsdygtige eksemplarer af Apple-1.

Breker forventer, at computeren vil blive solgt til en pris mellem 1,4 millioner og 2,2 millioner kroner.

Med i handlen følger den originale brugsanvisning og et brev dateret 19. januar 1978 med Apple-stifter Steve Jobs' underskrift.

I brevet - der er stilet til den første køber af computeren, Fred Hatfield - tilbyder Steve Jobs at bytte Hatfields Apple-1 med en Apple II 4K motherboard, hvis Hatfield lægger 400 dollar på bordet.

200 eksemplarer

Apples medstifter, Steve Wozniak, begyndte at håndbygge Apple-1 computerne i 1976.

Det anslåes, at Apple nåede at producere omkring 200 eksemplarer.

Det britiske auktionshus Sothebys har tidligere vurderet, at der i dag kun findes omkring 50 eksemplarer i verden, hvoraf mange ikke er funktionsdygtige længere.

Du kan se en liste over 41 eksisterende Apple-1 computere her.

Den pågældende computer, der nu skal sælges, er nummer 37.

Du kan også se billeder på auktionshuset website.

Læs også: Tudse-gammel Apple-computer solgt for formue

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S