Dansk top-CIO: Her er de vigtigste it-trends lige nu

Per Kjersgaard Rasmussen, der som CIO i ATP står i spidsen for en organisation på 225 medarbejdere, giver her et bud på nogle at de mest afgørende it-trends.

Artikel top billede

Foto: Signe Fiig (Foto: Sine Fiig)

For CIO i ATP, Per Kjersgaard Rasmussen, der har innovation og forretningsudvikling som en afgørende del af sit arbejde, er nye it-trends altid interessante.

Det handler dog ikke bare om at kunne gennemskue, hvad man skal satse på, men også om, hvornår man skal gøre det.

Et konkret eksempel på det er de sociale medier, der vinder frem både i privatsfæren og i erhvervslivet.

"Der har vi bevidst valgt, at det ikke er en aktiv del af vores virksomhed på nuværende tidspunkt. Det er generelt sådan, at folk ikke begynder at interessere sig for deres pension, før de når en vis alder, mens de sociale medier typisk anvendes af de lidt yngre," forklarer Per Kjersgaard Rasmussen.

Han tilføjer, at ATP i år har overtaget en række nye områder som boligstøtte og børne- og ungeydelser, hvilket betyder, at brugerne nu bliver yngre.

"Så det synspunkt, vi har haft i den rene finansielle verden, kommer vi nok til at revurdere. Det gælder også brugen af apps til for eksempel sådan noget som feriepenge til unge. De har brug for noget hurtig information," siger Per Kjersgaard Rasmussen.

Cloud er oversolgt

Sociale medier og apps er blot et par af de it-trends, der fylder meget for tiden. Det samme er cloud computing.

"Jeg synes, at cloud måske er noget oversolgt, men nogle af de teknologier, der ligger nedenunder - for eksempel måden at provisionere miljøer på - er noget, vi kan bruge," siger ATP's CIO.

"Nogle af de teknologier, der er til at fremskaffe nye datamiljøer til test, kan vi bruge. Hvis vi kan få det til at køre mere effektivt, end det gør i dag, har vi også nogle besparelser," lyder det fra Per Kjersgaard Rasmussen.

Læs også:

CIO i ATP: Sådan optimerer vi både drift og udvikling

Dansk top-CIO: Vi kan altid blive mere effektive på driften

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT supporter til Jyske Bank

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S