Dansk top-CIO: Her er de vigtigste it-trends lige nu

Per Kjersgaard Rasmussen, der som CIO i ATP står i spidsen for en organisation på 225 medarbejdere, giver her et bud på nogle at de mest afgørende it-trends.

Artikel top billede

Foto: Signe Fiig (Foto: Sine Fiig)

For CIO i ATP, Per Kjersgaard Rasmussen, der har innovation og forretningsudvikling som en afgørende del af sit arbejde, er nye it-trends altid interessante.

Det handler dog ikke bare om at kunne gennemskue, hvad man skal satse på, men også om, hvornår man skal gøre det.

Et konkret eksempel på det er de sociale medier, der vinder frem både i privatsfæren og i erhvervslivet.

"Der har vi bevidst valgt, at det ikke er en aktiv del af vores virksomhed på nuværende tidspunkt. Det er generelt sådan, at folk ikke begynder at interessere sig for deres pension, før de når en vis alder, mens de sociale medier typisk anvendes af de lidt yngre," forklarer Per Kjersgaard Rasmussen.

Han tilføjer, at ATP i år har overtaget en række nye områder som boligstøtte og børne- og ungeydelser, hvilket betyder, at brugerne nu bliver yngre.

"Så det synspunkt, vi har haft i den rene finansielle verden, kommer vi nok til at revurdere. Det gælder også brugen af apps til for eksempel sådan noget som feriepenge til unge. De har brug for noget hurtig information," siger Per Kjersgaard Rasmussen.

Cloud er oversolgt

Sociale medier og apps er blot et par af de it-trends, der fylder meget for tiden. Det samme er cloud computing.

"Jeg synes, at cloud måske er noget oversolgt, men nogle af de teknologier, der ligger nedenunder - for eksempel måden at provisionere miljøer på - er noget, vi kan bruge," siger ATP's CIO.

"Nogle af de teknologier, der er til at fremskaffe nye datamiljøer til test, kan vi bruge. Hvis vi kan få det til at køre mere effektivt, end det gør i dag, har vi også nogle besparelser," lyder det fra Per Kjersgaard Rasmussen.

Læs også:

CIO i ATP: Sådan optimerer vi både drift og udvikling

Dansk top-CIO: Vi kan altid blive mere effektive på driften

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse