Firefox OS til smartphones tager form: Prøv det selv

Mozillas meget omtalte smartphone-styresystem, Firefox OS, begynder nu for alvor at ligne noget brugbart.

Artikel top billede

En ny version af test-miljøet til Firefox' meget omtalte smartphone-styresystem er frigivet, kan man læse på udvikler-bloggen Mozilla Hacks.

"Firefox OS-simulatoren er et værktøj, der lader lader dig teste og debugge din Firefox OS app på desktoppen," lyder beskrivelsen.

Simulatoren, der er en add-on til selve Firefox, er nu frigivet i version 3.0 og indholder ifølge Mozilla en række forbedringer.

Den kan hentes her.

Det var sidste sommer, at Mozilla for alvor åbnede op for planerne om at udvikle et smartphone-styresystem.

Sådan fungerer det

Firefox OS er Linux-baseret og bygget omkring HTML 5 og JavaScript.

Målet er, at alle komponenter af softwaren heriblandt opkald og beskeder skal være HTML 5-apps, har Mozilla forklaret.

I januar annoncerede Mozilla de to smartphones Keon og Peak, der er udviklet i samarbejde med den spanske teleoperatør Telefónica samt producenten Geeksphone fra Madrid.

Også kinestiske ZTE har annonceret, at selskabet vil producere en Firefox-telefon.

Produkterne er endnu kun ude i udvikler-udgaver, men viser, hvordan styresystemet kommer til at fungere i praksis.

Du kan se en demonstration af Firefox OS og Peak-telefonen her:

Analytikere har tidligere udtrykt skepsis over for, om Firefox OS og nye styresystemer som Ubuntu til smartphones og Jolla Sailfish har en chance for et større gennembrud på det i forvejen meget konkurrenceprægede smartphone-marked.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect