Derfor kræver statslig it-udlicitering vigtige overvejelser

Hvis Statens It fyres, og politikerne ønsker udlicitering, skal man huske på en stribe ting, forklarer analytiker.

Artikel top billede

Læs også:

Venstre: Måske skal vi udlicitere Statens It

Kritik: Derfor bør Statens It få nye ejere

Flere aktører har været fremme med forslag om, at opgaver, der i dag løses hos Statens It, i højere grad skal løses af private leverandører, fordi det kunne blive både bedre og billigere.

Det sker blandt andet efter, at det er kommet frem, at en stribe kunder hos Statens It rent faktisk ikke har været tilfredse med de ydelser, der er blevet leveret.

IDC-anaytiker Jan Horsager vil ikke gøre sig til dommer over hvorvidt og i givet fald hvilke opgaver, der måtte sendes i udbud og blive udliticiteret - udover de opgaver som it-enheden i forvejen får hjælp til.

"Det er en politisk afgørelse," siger Jan Horsager.

Imidlertid er han ikke i tvivl om, at markedet er klar til at løse statslige opgaver inden for it-services. Ja, faktisk er tiden måske netop til det, da konkurrencen er benhård.

En lang række overvejelser

Men inden det sker, så skal man gøre sig en stribe overvejelser.

For det første skal der være fuldstændigt overblik over, hvad man konkret ønsker at outsource, forklarer Jan Horsager.

I den forbindelse kan det i øvrigt nævnes, at Statens It rent faktisk fra årsskiftet er begyndt at afregne forbrug med hver enkelt kunde og ministerium.

Jan Horsager peger på, at en tendens i markedet omkring outsourcing desuden er en partnerstrategi-tilgang, hvor man nøje overvejer hvilke områder, der kan deles op og så eventuelt vælge flere leverandører.

Én leverandør til hvert område.

Her skal kunden igen have fuldstændig styr på sine processer for at kunne afklare opgaverne.

Et komplekst område

Med en eventuel flerleverandør-strategi er det desuden ikke selvskrevet, at det absolut skal være de typisk store leverandører som KMD, IBM, NNIT, CSC og TATA, der måtte vinde ordrer.

"Det afhænger helt af, hvordan man måtte vælge at skære opgaverne," forklarer Jan Horsager.

Samtidig påpeger han, at det er et komplekst område, og at der omkring statslige opgaver også kan ligge problemstillinger vedrørende fortrolighed, der skal tages højde for.

Imidlertid vil de også kunne blive grebet fornuftigt an, såfremt man politisk vælger at gå videre af en udliciticeringsvej.

Jan Horsager peger slutteligt på, at også innovationsdelen på it-outsourcingområdet i dag er fuldt integreret flere steder.

Ergo er man langt ude over, at det kun er it-drift, der i dag lægges ud til private leverandører.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S