Venstre: Måske skal vi udlicitere Statens IT

Det kan være en god ide at sætte Statens IT på private hænder, mener Venstre.

Artikel top billede

Finansminister Bjarne Corydon (S) skal undersøge mulighederne for at sende opgaverne hos Statens IT i udbud og dermed udlicitering.

Det mener Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen, efter ITEK under Dansk Industri har luftet en tilsvarende idé.

I øvrigt i kølvandet på blandt andet mange utilfredse kunder hos Statens IT.

"Jeg synes, at det er en spændende tanke fra ITEK, som absolut må undersøges nærmere, for hvis det kan sikre bedre ydelser og måske for billigere penge, så er det selvfølgelig en god ide," udtaler Michael Aastrup-Jensen.

Han har ligesom ITEK hele tiden været kritisk over for den måde, Statens IT drives på.

Undersøg udliciteringsmulighederne

"Jeg har jo også selv tidligere udtalt mig kritisk for den nuværende måde, som Statens IT drives på, så lige meget hvad, så skal der en debat til om fremtiden for Statens IT, og her bør vi undersøge mulige udliciteringsmuligheder," mener han.

Statens IT har tidligere på året åbent fortalt, at der var store problemer med tilfredsheden hos ministerierne og styrelsen i forhold til leverancerne.

Det har direktør Michael Ørnø fra Statens IT lovet at tage hånd om.

På nuværende tidspunkt foreligger ingen beregninger på, hvor mange besparelser Statens IT har givet.

Da ideen blev født for fem år siden talte man om årlige besparelser i omegnen af 700 millioner kroner ved en større it-omlægning af hele statens it-område.

Læs også: Statens IT fylder fem år: "Send opgaven i udbud"

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S