Venstre: Måske skal vi udlicitere Statens IT

Det kan være en god ide at sætte Statens IT på private hænder, mener Venstre.

Artikel top billede

Finansminister Bjarne Corydon (S) skal undersøge mulighederne for at sende opgaverne hos Statens IT i udbud og dermed udlicitering.

Det mener Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen, efter ITEK under Dansk Industri har luftet en tilsvarende idé.

I øvrigt i kølvandet på blandt andet mange utilfredse kunder hos Statens IT.

"Jeg synes, at det er en spændende tanke fra ITEK, som absolut må undersøges nærmere, for hvis det kan sikre bedre ydelser og måske for billigere penge, så er det selvfølgelig en god ide," udtaler Michael Aastrup-Jensen.

Han har ligesom ITEK hele tiden været kritisk over for den måde, Statens IT drives på.

Undersøg udliciteringsmulighederne

"Jeg har jo også selv tidligere udtalt mig kritisk for den nuværende måde, som Statens IT drives på, så lige meget hvad, så skal der en debat til om fremtiden for Statens IT, og her bør vi undersøge mulige udliciteringsmuligheder," mener han.

Statens IT har tidligere på året åbent fortalt, at der var store problemer med tilfredsheden hos ministerierne og styrelsen i forhold til leverancerne.

Det har direktør Michael Ørnø fra Statens IT lovet at tage hånd om.

På nuværende tidspunkt foreligger ingen beregninger på, hvor mange besparelser Statens IT har givet.

Da ideen blev født for fem år siden talte man om årlige besparelser i omegnen af 700 millioner kroner ved en større it-omlægning af hele statens it-område.

Læs også: Statens IT fylder fem år: "Send opgaven i udbud"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos