Venstre: Måske skal vi udlicitere Statens IT

Det kan være en god ide at sætte Statens IT på private hænder, mener Venstre.

Artikel top billede

Finansminister Bjarne Corydon (S) skal undersøge mulighederne for at sende opgaverne hos Statens IT i udbud og dermed udlicitering.

Det mener Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen, efter ITEK under Dansk Industri har luftet en tilsvarende idé.

I øvrigt i kølvandet på blandt andet mange utilfredse kunder hos Statens IT.

"Jeg synes, at det er en spændende tanke fra ITEK, som absolut må undersøges nærmere, for hvis det kan sikre bedre ydelser og måske for billigere penge, så er det selvfølgelig en god ide," udtaler Michael Aastrup-Jensen.

Han har ligesom ITEK hele tiden været kritisk over for den måde, Statens IT drives på.

Undersøg udliciteringsmulighederne

"Jeg har jo også selv tidligere udtalt mig kritisk for den nuværende måde, som Statens IT drives på, så lige meget hvad, så skal der en debat til om fremtiden for Statens IT, og her bør vi undersøge mulige udliciteringsmuligheder," mener han.

Statens IT har tidligere på året åbent fortalt, at der var store problemer med tilfredsheden hos ministerierne og styrelsen i forhold til leverancerne.

Det har direktør Michael Ørnø fra Statens IT lovet at tage hånd om.

På nuværende tidspunkt foreligger ingen beregninger på, hvor mange besparelser Statens IT har givet.

Da ideen blev født for fem år siden talte man om årlige besparelser i omegnen af 700 millioner kroner ved en større it-omlægning af hele statens it-område.

Læs også: Statens IT fylder fem år: "Send opgaven i udbud"

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS