Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Storbank i dialog med IBM om kæmpe it-samarbejde

Nordea, der før har trukket hundreder af folk hjem fra IBM-samarbejde, er nu i dialog med IBM om outsourcing-kontrakt.

Nordens største bank, Nordea, kigger nu på en aftale med IBM, der blandt andet drifter bankens midrange og network gennem de to firmaers fælles datterselskab, Nordic Processor.

"Jeg kan bekræfte, at vi ser på aftalen, og at vi er i dialog med IBM," siger pressechef for Nordea i Danmark, Stephan Ghisler.

Hvad det præcist er, at parterne er i dialog om, er usikkert. Pressechefen fortæller nemlig, at Nordea ikke ønsker at kommentere sagen yderligere. 

Nordea trak i 2011 godt 120 ansatte hjem fra Nordic Processor, der i stedet blev insourcet hos storbanken selv.

Nordic Processor blev oprettet som et datterselskab mellem de to firmaer i forbindelse med en outsourcingaftale.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan firmaet skovlede penge ind.

Nordeas it-direktør har også fortalt, hvorfor banken har fælles it-selskab med IBM. Det kan du læse her.

Hos IBM oplyser pressechef Carsten Grønning, at firmaet ikke ønsker at kommentere sagen, men har følgende udtalelse:

"IBM bekræfter, at vores it-servicekontrakt med Nordea løber frem til 2015. IBM ønsker ikke at kommetere yderligere på en kundespecifik sag," siger han.

Læs også:

Nordea insourcer 121 mand fra IBM-samarbejde

Derfor driver Nordea og IBM fælles it-selskab




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere