Skovler penge ind: Så guldrandet en forretning er KMD

KMD skovler penge ind. Se her, hvor selskabet især henter penge hjem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nyt regnskab fra 2012 viser, at KMD igen går frem.

KMD-koncernens omsætning er steget med 10,1 procent
fra 4,3 milliarderr kroner til 4,7 milliarder kroner.

Og selv fratrukket det faktum, at selskaber i koncernen er lagt sammen, så øger selskabet altså omsætningen markant.

Også årets resultat er øget. Således landede man i 2012 på 448,3 millioner kroner mod 322,6 millioner kroner i 2011.

Kommuner er storkunde

Som tidligere er det fortsat landets kommuner, der samlet set er den absolutte storkunde. Hele 68 procent af omsætningen stammer fortsat herfra.

I 2012 havde KMD en omsætningsvækst på 7,2 procent alene
i kommunemarkedet, hvilket KMD selvsagt er tilfreds med.

Men selskabet har også været igennem nogle hårde uoverensstemmelser omkring priser på blandt andet monopol-systemer.

Et opgør, der netop er endt med et forlig, men hvor kommunerne undervejs har klaget over vilde prisstigninger.

Imidlertid afslører KMD´s regnskab også i et afsnit med overskriften "Kundetilfredhed", at kommuner ser anderledes på KMD end tidligere.

"Selvom beslutningstagerne betragter KMD som en
væsentlig leverandør af it til kommuner, er den generelle
opfattelse af KMD faldet."

I 2012 er opfattelsen af KMD "på niveau med de øvrige aktører på markedet, hvor den i 2010 og 2011 var over vurderingen for de øvrige aktører i markedet", " hedder det videre.

Svensk Opus-fætter

Med et netop fejret 40 års jubiluæm har koncernen dog fortsat et unikt fodfæste og ikke mindst erfaringer på det kommunale område.

Det er da også med udspring i disse erfaringer, at selskabet vil indtage Sverige.

"Sigtet med oprettelsen af KMD Sverige AB er dog at
bruge KMD's kompetencer og mangeårige erfaring fra
det offentlige segment i Danmark til at udvikle en
svensk pendant til KMD Opus, som har stor succes
hos de danske kommuner," hedder det i regnskabet om den svenske satsning, der ikke i omsætningssammenhæng er kommet op i gear.

Således er der også fortsat kun omkring 20 til 30 ansatte i det svenske - mod 3.300 i hele KMD-koncernen.

Og her oplever man en stigende tilfredshed.

"Efter et mindre fald i den generelle tilfredshed
i 2010 og 2011 har KMD vendt udviklingen, og resultatet
af medarbejdertilfredshedsanalysen fra 2012 viser,
at 84% er tilfredse eller meget tilfredse med at arbejde
i KMD," hedder det i regnskabet.

Desuden har KMD været involveret i et kæmpe it-projekt i det forløbne år.

Største projekt siden kommunalreform

KMD beskriver selv øvelsen omkring Udbetaling Danmark som et meget stort it-projekt.

"2012 har også budt på et af de største it-projekter i Danmark siden kommunalreformen," skriver selskabet.

"Det omhandler overflytningen af en række udbetalingsopgaver fra kommunerne til Udbetaling Danmark (UDK). Samlet set berører overflytningen cirka 2 millioner danskere for et beløb på cirka 180 mia. kr. årligt," hedder det.

I opremsningen af større projekter og kunder nævnes i statsligt regi Skat, som den helt store kunde.

Finsk opkøb og integration

Endelig fylder opkøbet af Itella Information A/S en del.

"Det købte selskab og dets aktiviteter er efter overtagelsen fusioneret med KMD," skriver KMD.

Det kan du læse mere om her:

KMD: Derfor kyles it-system i skraldespanden

KMD tvunget til at forære system gratis væk

Dødsdømt it-system må lade livet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job