Skovler penge ind: Så guldrandet en forretning er KMD

KMD skovler penge ind. Se her, hvor selskabet især henter penge hjem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nyt regnskab fra 2012 viser, at KMD igen går frem.

KMD-koncernens omsætning er steget med 10,1 procent
fra 4,3 milliarderr kroner til 4,7 milliarder kroner.

Og selv fratrukket det faktum, at selskaber i koncernen er lagt sammen, så øger selskabet altså omsætningen markant.

Også årets resultat er øget. Således landede man i 2012 på 448,3 millioner kroner mod 322,6 millioner kroner i 2011.

Kommuner er storkunde

Som tidligere er det fortsat landets kommuner, der samlet set er den absolutte storkunde. Hele 68 procent af omsætningen stammer fortsat herfra.

I 2012 havde KMD en omsætningsvækst på 7,2 procent alene
i kommunemarkedet, hvilket KMD selvsagt er tilfreds med.

Men selskabet har også været igennem nogle hårde uoverensstemmelser omkring priser på blandt andet monopol-systemer.

Et opgør, der netop er endt med et forlig, men hvor kommunerne undervejs har klaget over vilde prisstigninger.

Imidlertid afslører KMD´s regnskab også i et afsnit med overskriften "Kundetilfredhed", at kommuner ser anderledes på KMD end tidligere.

"Selvom beslutningstagerne betragter KMD som en
væsentlig leverandør af it til kommuner, er den generelle
opfattelse af KMD faldet."

I 2012 er opfattelsen af KMD "på niveau med de øvrige aktører på markedet, hvor den i 2010 og 2011 var over vurderingen for de øvrige aktører i markedet", " hedder det videre.

Svensk Opus-fætter

Med et netop fejret 40 års jubiluæm har koncernen dog fortsat et unikt fodfæste og ikke mindst erfaringer på det kommunale område.

Det er da også med udspring i disse erfaringer, at selskabet vil indtage Sverige.

"Sigtet med oprettelsen af KMD Sverige AB er dog at
bruge KMD's kompetencer og mangeårige erfaring fra
det offentlige segment i Danmark til at udvikle en
svensk pendant til KMD Opus, som har stor succes
hos de danske kommuner," hedder det i regnskabet om den svenske satsning, der ikke i omsætningssammenhæng er kommet op i gear.

Således er der også fortsat kun omkring 20 til 30 ansatte i det svenske - mod 3.300 i hele KMD-koncernen.

Og her oplever man en stigende tilfredshed.

"Efter et mindre fald i den generelle tilfredshed
i 2010 og 2011 har KMD vendt udviklingen, og resultatet
af medarbejdertilfredshedsanalysen fra 2012 viser,
at 84% er tilfredse eller meget tilfredse med at arbejde
i KMD," hedder det i regnskabet.

Desuden har KMD været involveret i et kæmpe it-projekt i det forløbne år.

Største projekt siden kommunalreform

KMD beskriver selv øvelsen omkring Udbetaling Danmark som et meget stort it-projekt.

"2012 har også budt på et af de største it-projekter i Danmark siden kommunalreformen," skriver selskabet.

"Det omhandler overflytningen af en række udbetalingsopgaver fra kommunerne til Udbetaling Danmark (UDK). Samlet set berører overflytningen cirka 2 millioner danskere for et beløb på cirka 180 mia. kr. årligt," hedder det.

I opremsningen af større projekter og kunder nævnes i statsligt regi Skat, som den helt store kunde.

Finsk opkøb og integration

Endelig fylder opkøbet af Itella Information A/S en del.

"Det købte selskab og dets aktiviteter er efter overtagelsen fusioneret med KMD," skriver KMD.

Det kan du læse mere om her:

KMD: Derfor kyles it-system i skraldespanden

KMD tvunget til at forære system gratis væk

Dødsdømt it-system må lade livet

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S