Kritisk rettelse skal redde dine computer

Software-giganterne Adobe og Microsoft er begge på vej med sikkerhedsopdateringer, der skal lukke kritiske huller i selskabernes populære software-produkter.

Artikel top billede

Softwarefirmaet Adobe varsler, at i morgen tirsdag den 14. maj vil selskabet udsende en kritisk sikkerhedsopdatering til Adobe Reader og Acrobat.

Ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group lapper opdateringen flere huller, som ellers potentielt kunne bruges til at afvikle kode - med eller uden brugerinteraktion.

Opdateringen fra Adobe er rettet mod mange forskellige versioner af Reader- og Acrobat-programmerne, og den henvender sig også til brugere på forskellige platforme.

Er du med på listen?

CSIS Security Group har opgjort en liste af de program-versioner og platforme, som opdateringen henvender sig til.

Listen ser således ud:

Adobe Reader XI (11.0.02) og tidligere 11.x versioner til Windows og Macintosh

Adobe Reader X (10.1.6) og tidligere 10.x versioner til Windows og Macintosh

Adobe Reader 9.5.4 og tidligere 9.x versioner til Windows, Macintosh og Linux

Adobe Acrobat XI (11.0.02) og tidligere 11.x versioner til Windows og Macintosh

Adobe Acrobat X (10.1.6) og tidligere 10.x versioner til Windows og Macintosh

Adobe Acrobat 9.5.4 og tidligere 9.x versioner til Windows og Macintosh

Du kan få flere oplysninger om sikkerhedsopdateringerne på Adobes hjemmeside.

Også Microsoft på vej med lapper

Opdateringen fra Adobe kommer på den såkaldte Patch-Tuesday, som er anden tirsdag i måneden, hvor softwaregiganten traditionen tro også er på gaden med sikkerhedsopdateringerne.

CSIS Security Group meddeler, at Microsoft i morgen vil introducere 10 unikke opdateringspakker, hvoraf den ene er til et yderst kritisk hul i Internet Explorer 8.

I sidste uge kom der en midlertidig rettelse til den ottende version af Internet Explorer, som omkring hver tiende dansker bruger til at komme på nettet med, men det anbefales, at alle IE8-brugere henter morgendagens Microsoft-sikkerhedsopdatering.

På Microsofts sikkerhedsside kan du læse, hvad du ellers kan forvente dig af morgendagens sikkerhedsopdatering.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College