SAS: Derfor fyrer vi CSC efter 10 år

Ifølge SAS er der gode grunde til at slå op med CSC og tage indiske Tata TCS i stedet.

Artikel top billede

Foto: Knut Lövstuhagen/SAS

Vi har fundet en anden.

Sådan lyder det fra flyselskabet SAS, der efter 10 år med it-giganten CSC som leverandør har slået op, sådan som Computerworld fortalte allerede i sidste uge. Det kan du læse mere om her.

"SAS har underskrevet en it-sourcing aftale med Tata Consultancy Services, en leverandør med global teknologisk ekspertise og erfaring inden for luftfartsindustrien," siger Trine Kromann-Mikkelsen, der er presschef hos selskabet.

Dermed mister CSC, der gennem et årti i flere omgange har overtaget hundreder af SAS-ansatte en de helt store kunder.

Og tilsynelandene er der for SAS god grund til at lægge forholdet til CSC på hylden til fordel for Tata TCS:  
  
"Gennem forenkling, automatisering og standardisering skal aftalen medvirke til væsentlige, langsigtede effektiviseringer og reduceringer af omkostninger til de it-tjenester, som omfattes af aftalen," siger Trine Kromann-Mikkelsen.

Tata overtog allerede i fjor et af SAS' mange it-systemer, efter at have overtaget kontrakter hos TDC for milliarder af kroner.

Selskabet offentliggjorde i forbindelse med den omfattende redningsplan i vinters, at selskabet ville spare massivt på omkostningerne, hvilket i flere omgange har fået fagforbundenede til at frygte en ny, stor fyringsrunde. 

Men hvad aftalen kommer til at betyde for de ansatte vil SAS ikke fortælle om endnu, siger Trine Kromann-Mikkelsen.

"SAS skal nu, sammen med Tata Consultancy Services, have de sidste detaljer af aftalen på plads, en aftale som betyder, at SAS må afslutte et godt, ti år langt samarbejde med CSC," siger hun.

Læs også: SAS dropper CSC til fordel for ny it-kæmpe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen