SAS: Derfor fyrer vi CSC efter 10 år

Ifølge SAS er der gode grunde til at slå op med CSC og tage indiske Tata TCS i stedet.

Artikel top billede

Foto: Knut Lövstuhagen/SAS

Vi har fundet en anden.

Sådan lyder det fra flyselskabet SAS, der efter 10 år med it-giganten CSC som leverandør har slået op, sådan som Computerworld fortalte allerede i sidste uge. Det kan du læse mere om her.

"SAS har underskrevet en it-sourcing aftale med Tata Consultancy Services, en leverandør med global teknologisk ekspertise og erfaring inden for luftfartsindustrien," siger Trine Kromann-Mikkelsen, der er presschef hos selskabet.

Dermed mister CSC, der gennem et årti i flere omgange har overtaget hundreder af SAS-ansatte en de helt store kunder.

Og tilsynelandene er der for SAS god grund til at lægge forholdet til CSC på hylden til fordel for Tata TCS:  
  
"Gennem forenkling, automatisering og standardisering skal aftalen medvirke til væsentlige, langsigtede effektiviseringer og reduceringer af omkostninger til de it-tjenester, som omfattes af aftalen," siger Trine Kromann-Mikkelsen.

Tata overtog allerede i fjor et af SAS' mange it-systemer, efter at have overtaget kontrakter hos TDC for milliarder af kroner.

Selskabet offentliggjorde i forbindelse med den omfattende redningsplan i vinters, at selskabet ville spare massivt på omkostningerne, hvilket i flere omgange har fået fagforbundenede til at frygte en ny, stor fyringsrunde. 

Men hvad aftalen kommer til at betyde for de ansatte vil SAS ikke fortælle om endnu, siger Trine Kromann-Mikkelsen.

"SAS skal nu, sammen med Tata Consultancy Services, have de sidste detaljer af aftalen på plads, en aftale som betyder, at SAS må afslutte et godt, ti år langt samarbejde med CSC," siger hun.

Læs også: SAS dropper CSC til fordel for ny it-kæmpe

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura