SAS: Derfor fyrer vi CSC efter 10 år

Ifølge SAS er der gode grunde til at slå op med CSC og tage indiske Tata TCS i stedet.

Artikel top billede

Foto: Knut Lövstuhagen/SAS

Vi har fundet en anden.

Sådan lyder det fra flyselskabet SAS, der efter 10 år med it-giganten CSC som leverandør har slået op, sådan som Computerworld fortalte allerede i sidste uge. Det kan du læse mere om her.

"SAS har underskrevet en it-sourcing aftale med Tata Consultancy Services, en leverandør med global teknologisk ekspertise og erfaring inden for luftfartsindustrien," siger Trine Kromann-Mikkelsen, der er presschef hos selskabet.

Dermed mister CSC, der gennem et årti i flere omgange har overtaget hundreder af SAS-ansatte en de helt store kunder.

Og tilsynelandene er der for SAS god grund til at lægge forholdet til CSC på hylden til fordel for Tata TCS:  
  
"Gennem forenkling, automatisering og standardisering skal aftalen medvirke til væsentlige, langsigtede effektiviseringer og reduceringer af omkostninger til de it-tjenester, som omfattes af aftalen," siger Trine Kromann-Mikkelsen.

Tata overtog allerede i fjor et af SAS' mange it-systemer, efter at have overtaget kontrakter hos TDC for milliarder af kroner.

Selskabet offentliggjorde i forbindelse med den omfattende redningsplan i vinters, at selskabet ville spare massivt på omkostningerne, hvilket i flere omgange har fået fagforbundenede til at frygte en ny, stor fyringsrunde. 

Men hvad aftalen kommer til at betyde for de ansatte vil SAS ikke fortælle om endnu, siger Trine Kromann-Mikkelsen.

"SAS skal nu, sammen med Tata Consultancy Services, have de sidste detaljer af aftalen på plads, en aftale som betyder, at SAS må afslutte et godt, ti år langt samarbejde med CSC," siger hun.

Læs også: SAS dropper CSC til fordel for ny it-kæmpe

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos