SAS: Derfor fyrer vi CSC efter 10 år

Ifølge SAS er der gode grunde til at slå op med CSC og tage indiske Tata TCS i stedet.

Artikel top billede

Foto: Knut Lövstuhagen/SAS

Vi har fundet en anden.

Sådan lyder det fra flyselskabet SAS, der efter 10 år med it-giganten CSC som leverandør har slået op, sådan som Computerworld fortalte allerede i sidste uge. Det kan du læse mere om her.

"SAS har underskrevet en it-sourcing aftale med Tata Consultancy Services, en leverandør med global teknologisk ekspertise og erfaring inden for luftfartsindustrien," siger Trine Kromann-Mikkelsen, der er presschef hos selskabet.

Dermed mister CSC, der gennem et årti i flere omgange har overtaget hundreder af SAS-ansatte en de helt store kunder.

Og tilsynelandene er der for SAS god grund til at lægge forholdet til CSC på hylden til fordel for Tata TCS:  
  
"Gennem forenkling, automatisering og standardisering skal aftalen medvirke til væsentlige, langsigtede effektiviseringer og reduceringer af omkostninger til de it-tjenester, som omfattes af aftalen," siger Trine Kromann-Mikkelsen.

Tata overtog allerede i fjor et af SAS' mange it-systemer, efter at have overtaget kontrakter hos TDC for milliarder af kroner.

Selskabet offentliggjorde i forbindelse med den omfattende redningsplan i vinters, at selskabet ville spare massivt på omkostningerne, hvilket i flere omgange har fået fagforbundenede til at frygte en ny, stor fyringsrunde. 

Men hvad aftalen kommer til at betyde for de ansatte vil SAS ikke fortælle om endnu, siger Trine Kromann-Mikkelsen.

"SAS skal nu, sammen med Tata Consultancy Services, have de sidste detaljer af aftalen på plads, en aftale som betyder, at SAS må afslutte et godt, ti år langt samarbejde med CSC," siger hun.

Læs også: SAS dropper CSC til fordel for ny it-kæmpe

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,