Bill Gates: Her var Steve Jobs bedre end mig

It-ikonet Bill Gates fortæller erindringer om Steve Jobs og fremhæver flere sider ved ærkerivalen fra Apple, som han beundrer på mange måder.

Artikel top billede

Skærmdump fra tv-programmet '60 Minutes'.

Microsofts stifter, tidligere direktør og nuværende bestyrelsesformand Bill Gates har mange positive ord til overs for sin ærkerival siden 1970'erne, afdøde Apple-stifter Steve Jobs.

Det kom frem tv-programmet '60 Minutes', der løb over amerikanske tv-skærme fornylig.

Her bliver Bill Gates blandt andet spurgt om sit forhold til Steve Jobs og de sider ved Steve Jobs, som han selv ønskede, at han var besiddelse af.

Og svaret kommer prompte fra Bill Gates' mund:

"Hans design-sans, hvor alt skal tilpasses til en vis æstetik. Med en meget begrænset ingeniørbaggrund, som Steve Jobs havde, så viser det, at design kan føre en person i en rigtig retning. Der kom efterfølgende så mange fænomenale produkter ud af det," siger Bill Gates i interviewet.

Her nævner han også, at Steve Jobs havde en intuitiv forståelse for markedsføring og branding.

Roser iPad'en

Microsoft-stifteren holder heller ikke tilbage på roserne, når samtalen kommer ind på specifikke produkter som iPad'en, som han ellers for nyligt var ude og drille ganske kraftigt i en anden tv-udsendelse. 

"Hos Microsoft byggede vi en del tablets, længe før Apple kom i gang med det. Men de stykkede delene sammen, så det blev en succes," fortæller Bill Gates til 60 Minutes-værten Charlie Rose.

Samtidig løfter Bill Gates også sløret for, at de to tidligere kamphaner fra de to it-selskaber holdt kontakten ved lige, indtil Steve Jobs' død i efteråret 2011.

I deres sidste samtale taler de to it-innovatører på nogenlunde samme alder om, at de endnu ikke havde nået at forbedre undervisningssektoren med teknologi, om deres familier, hvad de havde lært i livet, og så viste Steve Jobs sin kommende båd frem, selvom han var meget svækket og måske aldrig kom til at se den.

"Han var ikke melankolsk, samtalen var derimod fremadskuende," fortæller Bill Gates i interviewet hos 60 Minutes om sin sidste samtale med Steve Jobs.

Jobs: Sig, at jeg er et røvhul
Det kommer også frem, at Steve Jobs engang var inviteret til middag hos Bill Gates.

I sidste øjeblik beslutter Steve Jobs dog at melde afbud - angiveligt på grund af sygdom, hvilket dog ikke ligefrem kommer frem i samtalen med Bill Gates' sekretær.

"Til min sekretær siger Steve Jobs: 'Hvis han (Bill Gates, red.) vil vide, hvorfor jeg melder afbud, så bare sig, at jeg er et røvhul'," griner Bill Gates om Steve Jobs' forklaring og fortsætter:

"Han var jo syg, men det var klassisk. Han ville ikke give nogen begrundelse, men han ville bare melde afbud."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS