Sådan toptuner Google sin søgemaskine

I 15 procent af alle søgninger skal Googles søgemaskine anstrenge sig noget kraftigere end normalt med at levere et brugbart søgeresultat. Læs her om Googles arbejde med at toptune sin søgemotor.

Artikel top billede

Det er ikke småting, der ryger igennem Googles søgemaskine, som ifølge statistiksitet StatsCounter sidder på lige godt 90 procent af det globale søgemarked.

Den ultra-enkle hjemmeside med et farverigt logo, ét søgefelt og to søgeknapper bliver brugt omkring 100 milliarder gange om måneden, hvilket vil sige cirka 3,3 milliarder gange om dagen - oftest med en minimal ventetid på søgeresultaterne, der siden efteråret 2010 kommer frem, mens du taster.

Men sommetider skal Googles søgemaskine tænke sig ekstra godt om.

For omkring 15 procent af alle daglige søgninger svarende til 500 millioner efterspørgsler er aldrig set før, og sådan har det næsten altid været i søgemaskinens 15-årige liv.

"Vi bliver nødt til at løse det problem," siger John Wiley, chefdesigneren for Googles søgemaskine, til Bloomberg TV med henvisning til, at søgeprocessen kan optimeres.

Sådan vil Google løse problemet

Ifølge Google er der 30 billioner - 30.000 milliarder - unikke webadresser på nettet.

Og for at blive endnu hurtigere til at svare på de hidtil ukendte spørgsmål og søgestrenge, så pløjer søgeselskabet dagligt igennem 20 milliarder websider om dagen i jagten på data, der kan omsættes til hurtigere leverede søgeresultater.

Derudover benytter Google også sin såkaldte Knowledge Graph, der blev introduceret i USA i 2012, hvor søgegiganten forsøger at forbedre sine søgeresultater via en forståelse for søgerens intentioner og konteksten for søgningen.

Knowledge Graph indeholder således en database over 570 millioner enheder, som eksempelvis mennesker og begivenheder, hvor der indtil videre er samlet omkring 18 milliarder forbindelser mellem disse mange enheder.

Google erkender dog samtidigt til nyhedsmediet CNET, at Knowledge Graphs semantiske søgeresultater indtil videre kun er på én procent af sit fulde potentiale. 

Husker de gamle brugere

Udover at servicere fremtidens brugere med semantiske søgeresultater i eksempelvis Google Glasses, arbejder Google også med brugere, der stadig holder fast i fortidens browser-teknologier som eksempelvis Netscape og Internet Explorer 6.

"Vi bliver nødt til at fortsætte med at designe til tidligere og ældre browserteknologier, så de brugere også får en god oplevelse," forklarer Googles søgemaskine-chefdesigner John Wiley til Bloomberg TV.

Du kan læse mere om Googles arbejde med sin søgemaskine her, eller selv blive bedre til at tvinge gode, relevante resultater ud af søgemotoren her.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S