Konkursramt Finn Helmer kræver syv millioner i løn

Den konkursbegærede it-mand Finn Helmer kræver syv millioner kroner fra sin tid som direktør i fiberselskab.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

Godt nok er Finn Helmer kommet gevaldigt i personligt klemme, da kreditorer kræver 291 millioner kroner af ham.

Men ifølge en cirkulæreskrivelse fra kurator, som Computerworld er i besiddelese af, så mener han at have et løntilgodehavende hos ComX.

"Finn Helmer har forud for konkursen opgjort et samlet løntilgodehavende hos ComX Holding A/S og/eller ComX Networks A/S for hans direktørhverv i perioden 2006-2010 på i alt cirka 6,9 millioner danske kroner," fremgår det af skrivelsen.

Finn Helmer bekræfter oplysningen over for Computerworld.

Imidlertid er tilgodehavendet indskrevet til nul kroner foreløbig. Det skyldes blandt andet, at man ikke er enige om kravet.

"Kravet er bestridt og medtages derfor foreløbigt til nul kroner," hedder det i skrivelsen.

Angiveligt skulle der pågå en nærmere drøftelse af lønkravet.

I det hele taget gennemsyrer forholdet til ComX hele cirkulæreskrivelsen om Finn Helmer under konkurs.

Kæmpe lån

Således er også beskrevet et lån til ComX Holding A/S.

"Finn Helmer har i perioden 2006-2010 ydet lån til ComX-koncernen i størrelsesordenen 114 millioner danske kroner. Tilgodehavendet hidrører fra en række gældsbreve, som er pantsat til forskellige pengeinstitutter," fremgår det.

Ergo er også dette tilgodehavende sat til nul kroner, da pengeinstitutter altså står til at skulle indkassere pengene.

Heller ikke 50 procent af aktierne i ComX Holding A/S lader til at få værdi for konkursboet.

"Finn Helmer ejer 50 procent af ComX Holding A/S som ejer (100 procent) selskabet ComX Networks A/S. Aktierne er/var pantsat til blandt andre Nykredit Bank A/S, som trådte til sit pant i 2010 og i forbindelse hermed udskiftede ledelsen i selskabet," fremgår det.

Men "aktierne i ComX-koncernen forventes at være overbehæftede, hvorfor værdien heraf medtages til 0,00 danske kroner."

Tvangsauktion inden konkurs-sag

Endelig spiller en ejendom angiveligt også en større rolle i konkursen.

I hvert fald fremgår det af cirkulæreskrivelsen, at Finn Helmer ejer 50 procent af en ejendom, der er "udlejet til ComX-koncernen og specialindrettet til dette selskabs aktiviteter."

"Ejendommen var forud for anmeldelse af rekonstruktion blevet begæret solgt på tvangsauktion. Auktionen blev den 21. januar 2013 udsat med henvisning til rekonstruktionsbehandlingen," hedder det.

Læs også:

Kreditorer: Konkursramte Finn Helmer skal betale os kvart milliard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job