Konkursramt Finn Helmer kræver syv millioner i løn

Den konkursbegærede it-mand Finn Helmer kræver syv millioner kroner fra sin tid som direktør i fiberselskab.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

Godt nok er Finn Helmer kommet gevaldigt i personligt klemme, da kreditorer kræver 291 millioner kroner af ham.

Men ifølge en cirkulæreskrivelse fra kurator, som Computerworld er i besiddelese af, så mener han at have et løntilgodehavende hos ComX.

"Finn Helmer har forud for konkursen opgjort et samlet løntilgodehavende hos ComX Holding A/S og/eller ComX Networks A/S for hans direktørhverv i perioden 2006-2010 på i alt cirka 6,9 millioner danske kroner," fremgår det af skrivelsen.

Finn Helmer bekræfter oplysningen over for Computerworld.

Imidlertid er tilgodehavendet indskrevet til nul kroner foreløbig. Det skyldes blandt andet, at man ikke er enige om kravet.

"Kravet er bestridt og medtages derfor foreløbigt til nul kroner," hedder det i skrivelsen.

Angiveligt skulle der pågå en nærmere drøftelse af lønkravet.

I det hele taget gennemsyrer forholdet til ComX hele cirkulæreskrivelsen om Finn Helmer under konkurs.

Kæmpe lån

Således er også beskrevet et lån til ComX Holding A/S.

"Finn Helmer har i perioden 2006-2010 ydet lån til ComX-koncernen i størrelsesordenen 114 millioner danske kroner. Tilgodehavendet hidrører fra en række gældsbreve, som er pantsat til forskellige pengeinstitutter," fremgår det.

Ergo er også dette tilgodehavende sat til nul kroner, da pengeinstitutter altså står til at skulle indkassere pengene.

Heller ikke 50 procent af aktierne i ComX Holding A/S lader til at få værdi for konkursboet.

"Finn Helmer ejer 50 procent af ComX Holding A/S som ejer (100 procent) selskabet ComX Networks A/S. Aktierne er/var pantsat til blandt andre Nykredit Bank A/S, som trådte til sit pant i 2010 og i forbindelse hermed udskiftede ledelsen i selskabet," fremgår det.

Men "aktierne i ComX-koncernen forventes at være overbehæftede, hvorfor værdien heraf medtages til 0,00 danske kroner."

Tvangsauktion inden konkurs-sag

Endelig spiller en ejendom angiveligt også en større rolle i konkursen.

I hvert fald fremgår det af cirkulæreskrivelsen, at Finn Helmer ejer 50 procent af en ejendom, der er "udlejet til ComX-koncernen og specialindrettet til dette selskabs aktiviteter."

"Ejendommen var forud for anmeldelse af rekonstruktion blevet begæret solgt på tvangsauktion. Auktionen blev den 21. januar 2013 udsat med henvisning til rekonstruktionsbehandlingen," hedder det.

Læs også:

Kreditorer: Konkursramte Finn Helmer skal betale os kvart milliard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos