CSC indgår millionforlig i sag om regnskabssvindel

It-giganten CSC har indgået et kæmpeforlig i en af de mange erstatningsager i kølvandet på regnskabssvindelen fra Danmark.

Artikel top billede

Foto: Morten Nevado. CSC's hovedkvarter i Danmark og Norden på Retortvej i Valby. (Foto: Morten Nevado)

It-giganten CSC har indgået et forlig i en af de mange retssager mod firmaet og medlemmer af den tidligere ledelse som følge af afsløringen af den massive regnskabsmanipulation, der startede i Danmark.

"Den 15. maj 2013 indgik selskabet en forhandling og aftale med den ledende sagsøger om et forlig om alle krav i retssagen for 565 millioner kroner[...]," skriver CSC i årsregnskabet. 

"Firmaet har desuden noteret et tilgodehavende på 261 millioner kroner, som  svarer til det beløb der kan godskrives i henhold til reglerne i firmaets koncernforsikring, og som indgår i tilgodehavender på firmaets konsoliderede balance," skriver CSC, der tilføjer, at forliget afventer godkendelse af retten.   

Byge af sagsanlæg

Erstatningssagen er blot et af mange af de søgsmål der ramte CSC i kølvandet på afsløringen af, at firmaet havde fundet fejl, hvor værdier for op imod en halv milliard kroner var posteret forkert i firmaets regnskaber i Norden.

Sagen om forkert regnskabspraksis spredte sig efterhånden til store del af det globale firma, som på andet år stadig bliver undersøgt af børstilsynet.

Sagen har kostet myriader af folk deres stilling i firmaet. Senest er regnskabsfolk i Storbritannien blevet fyret.

Den erstatningssag, som firmaet nu har indgået forlig i, er ligesom mange andre af søgsmålene anlagt af vrede aktionærer, som mener de har tabt penge på grund af sagen om regnskabsfusk, fordi ledelsen eller firmaet har vildledt dem.

CSC oplyser i regnskabet, at en række andre sagsanlæg stadig er uafklarede, og at firmaet ikke på nuværende tidspunkt kan forudse eventuelle økonomiske tab som følge af disse sager.

Læs også:


Byge af søgsmål mod CSC efter regnskabs-fusk

CSC-medarbejdere fyret for fejl

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S