CSC indgår millionforlig i sag om regnskabssvindel

It-giganten CSC har indgået et kæmpeforlig i en af de mange erstatningsager i kølvandet på regnskabssvindelen fra Danmark.

Artikel top billede

Foto: Morten Nevado. CSC's hovedkvarter i Danmark og Norden på Retortvej i Valby. (Foto: Morten Nevado)

It-giganten CSC har indgået et forlig i en af de mange retssager mod firmaet og medlemmer af den tidligere ledelse som følge af afsløringen af den massive regnskabsmanipulation, der startede i Danmark.

"Den 15. maj 2013 indgik selskabet en forhandling og aftale med den ledende sagsøger om et forlig om alle krav i retssagen for 565 millioner kroner[...]," skriver CSC i årsregnskabet. 

"Firmaet har desuden noteret et tilgodehavende på 261 millioner kroner, som  svarer til det beløb der kan godskrives i henhold til reglerne i firmaets koncernforsikring, og som indgår i tilgodehavender på firmaets konsoliderede balance," skriver CSC, der tilføjer, at forliget afventer godkendelse af retten.   

Byge af sagsanlæg

Erstatningssagen er blot et af mange af de søgsmål der ramte CSC i kølvandet på afsløringen af, at firmaet havde fundet fejl, hvor værdier for op imod en halv milliard kroner var posteret forkert i firmaets regnskaber i Norden.

Sagen om forkert regnskabspraksis spredte sig efterhånden til store del af det globale firma, som på andet år stadig bliver undersøgt af børstilsynet.

Sagen har kostet myriader af folk deres stilling i firmaet. Senest er regnskabsfolk i Storbritannien blevet fyret.

Den erstatningssag, som firmaet nu har indgået forlig i, er ligesom mange andre af søgsmålene anlagt af vrede aktionærer, som mener de har tabt penge på grund af sagen om regnskabsfusk, fordi ledelsen eller firmaet har vildledt dem.

CSC oplyser i regnskabet, at en række andre sagsanlæg stadig er uafklarede, og at firmaet ikke på nuværende tidspunkt kan forudse eventuelle økonomiske tab som følge af disse sager.

Læs også:


Byge af søgsmål mod CSC efter regnskabs-fusk

CSC-medarbejdere fyret for fejl

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics