CSC indgår millionforlig i sag om regnskabssvindel

It-giganten CSC har indgået et kæmpeforlig i en af de mange erstatningsager i kølvandet på regnskabssvindelen fra Danmark.

Artikel top billede

Foto: Morten Nevado. CSC's hovedkvarter i Danmark og Norden på Retortvej i Valby. (Foto: Morten Nevado)

It-giganten CSC har indgået et forlig i en af de mange retssager mod firmaet og medlemmer af den tidligere ledelse som følge af afsløringen af den massive regnskabsmanipulation, der startede i Danmark.

"Den 15. maj 2013 indgik selskabet en forhandling og aftale med den ledende sagsøger om et forlig om alle krav i retssagen for 565 millioner kroner[...]," skriver CSC i årsregnskabet. 

"Firmaet har desuden noteret et tilgodehavende på 261 millioner kroner, som  svarer til det beløb der kan godskrives i henhold til reglerne i firmaets koncernforsikring, og som indgår i tilgodehavender på firmaets konsoliderede balance," skriver CSC, der tilføjer, at forliget afventer godkendelse af retten.   

Byge af sagsanlæg

Erstatningssagen er blot et af mange af de søgsmål der ramte CSC i kølvandet på afsløringen af, at firmaet havde fundet fejl, hvor værdier for op imod en halv milliard kroner var posteret forkert i firmaets regnskaber i Norden.

Sagen om forkert regnskabspraksis spredte sig efterhånden til store del af det globale firma, som på andet år stadig bliver undersøgt af børstilsynet.

Sagen har kostet myriader af folk deres stilling i firmaet. Senest er regnskabsfolk i Storbritannien blevet fyret.

Den erstatningssag, som firmaet nu har indgået forlig i, er ligesom mange andre af søgsmålene anlagt af vrede aktionærer, som mener de har tabt penge på grund af sagen om regnskabsfusk, fordi ledelsen eller firmaet har vildledt dem.

CSC oplyser i regnskabet, at en række andre sagsanlæg stadig er uafklarede, og at firmaet ikke på nuværende tidspunkt kan forudse eventuelle økonomiske tab som følge af disse sager.

Læs også:


Byge af søgsmål mod CSC efter regnskabs-fusk

CSC-medarbejdere fyret for fejl

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,