Sådan modtager Apple kritik af ringe iPhone-opkald

Apples iPhone 4S klarer sig markant dårligere end konkurrenterne i test om mobildækning i det danske landskab. Læs, hvordan kritikken modtages af Apple.

Artikel top billede

Apple har længe været kendt for sin lukkede mediestrategi, især når det kommer til kritik.

Men på det seneste har producenten været ude med en række undskyldninger - godt nok efter et vist pres - der antyder, at en mere åben stil er under opsejling efter stifteren Steve Jobs' død.

Det gælder dog ikke, når det kommer til Erhvervsstyrelsens undersøgelse om mobildækning i det danske landskab.

Efter at have besøgt 417 steder med fire udvalgte telefoner, herunder en iPhone 4S, kunne Erhvervsstyrelsen i sidste uge konkludere, at iPhone 4S havde markant sværere ved at foretage vellykkede opkald end de tre andre testede telefoner, en Samsung Galaxy S111, Nokia C2-01, Nokia 1800.

I undersøgelsen, hvor hver telefon har foretaget 1668 opkald, lød resultatet således:

"Opgørelsen viser, at iPhone 4S i denne undersøgelse fejlede oftere end de andre telefoner, der var med i testen. De andre tre telefoner har et forholdsvis ens fejlniveau," står der i rapporten, der fortsætter:

"iPhone 4S havde et fejlniveau på cirka 10 procent mod et gennemsnit for de tre andre telefoner på cirka fire procent."

En af konklusionerne er altså, at valget af mobiltelefon spiller en afgørende rolle for oplevelsen af mobildækningen, og her er Apple-brugere ikke heldigt stillet.

Computerworld har derfor kontaktet Apple for at få en kommentar til det nedslående resultat for Apple, der gennem tiderne har skovlet penge ind på sine produkter.

Men trods en afsendt mail og gentagne telefonopkald til Apples nordiske pressechef Petter Ahrnstedt er der komplet radiotavshed fra den amerikanske producent. 

Om det skyldes, at pressechefens kontakt til omverdenen går igennem en iPhone, er selvfølgelig ikke til at vide.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS