Apple: Undskyld undskyld undskyld

De kinesiske iPhone-brugere får en uforbeholden undskyldning fra Apples øverste boss, Tim Cook, efter selskabet har været i hård modvind med beskyldninger om arrogance og grådighed.

Artikel top billede

It-selskabet Apple er gået på knæ i Kina og siger undskyld for dårlig service, når det kommer til selskabets reparationspolitik.

Undskyldningen fra selveste Apples top-chef Tim Cook kommer efter et vedvarende pres i to uger fra blandt andet Kinas statsmedie China Central Television (CCTV).

Kinesiske medier har med CCTV i spidsen beskyldt æbleselskabet for arrogance, grådighed og for at spille med musklerne, når det kommer til at fikse ødelagte iPhones i hænderne på kinesiske kunder.

Ifølge BBC har Tim Cook udtalt følgende på selskabets kinesiske hjemmeside:

"Vi er opmærksomme på, at mangel på kommunikation førte til den opfattelse, at Apples attitude var arrogant, og at vi ikke bekymrede os om kunde-tilbagemeldingerne. Vi vil oprigtigt undskylde for bekymringer og misforståelser, dette har medført hos kunderne," lyder det fra topbossen.

Bliver det største Apple-marked

Knæfaldet kommer samtidig med, at Kina er godt på vej mod at blive Apples største marked efter det amerikanske hjemmemarked.

Tim Cook har med sin undskyldning indvilget i at forbedre Apples reparationspolitik på iPhone 4 og iPhone 4S, og samtidig gøre garantiinformationen bedre, således at kunderne kan få erstattet deres ødelagte telefoner, hvor garantien vil vare et år fra udskiftningsdatoen.

Derudover vil selskabet også styrke sin kommunikation til de kinesiske kunder og tilbyde en bedre oversigt over, hvor kineserne kan købe Apple-telefoner henne.

I dag er der ifølge BBC 17.000 steder, der sælger Apples produkter, mens virksomheden selv har otte Apple Stores i hovedlandet Kina og yderligere tre i Storkina, der inkluderer blandt andet Hong Kong.

Undskyld - igen

Apples kinesiske undskyldning er ikke første gang, at selskabets første boss efter legendariske Steve Jobs er ude og sige undskyld.

For et halvt år siden var Tim Cook også i mediemøllen med en uforbeholden undskyldning vedrørende Apples stærkt kritiserede korttjeneste. 

Når det kommer til at gøre kineserne tilfredse, har en af Apples skarpeste konkurrenter på mobilmarkedet, Android-folkene hos Google, blødt op i sin ellers ganske hårde kritik af Kinas internet-censur.

Google-opblødningen skyldtes, at søgegiganten ikke vil misse et marked, hvor flere millioner nye kinesere hver måned kommer på nettet og/eller får deres første smartphone i hånden.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect