Apple: Undskyld undskyld undskyld

De kinesiske iPhone-brugere får en uforbeholden undskyldning fra Apples øverste boss, Tim Cook, efter selskabet har været i hård modvind med beskyldninger om arrogance og grådighed.

Artikel top billede

It-selskabet Apple er gået på knæ i Kina og siger undskyld for dårlig service, når det kommer til selskabets reparationspolitik.

Undskyldningen fra selveste Apples top-chef Tim Cook kommer efter et vedvarende pres i to uger fra blandt andet Kinas statsmedie China Central Television (CCTV).

Kinesiske medier har med CCTV i spidsen beskyldt æbleselskabet for arrogance, grådighed og for at spille med musklerne, når det kommer til at fikse ødelagte iPhones i hænderne på kinesiske kunder.

Ifølge BBC har Tim Cook udtalt følgende på selskabets kinesiske hjemmeside:

"Vi er opmærksomme på, at mangel på kommunikation førte til den opfattelse, at Apples attitude var arrogant, og at vi ikke bekymrede os om kunde-tilbagemeldingerne. Vi vil oprigtigt undskylde for bekymringer og misforståelser, dette har medført hos kunderne," lyder det fra topbossen.

Bliver det største Apple-marked

Knæfaldet kommer samtidig med, at Kina er godt på vej mod at blive Apples største marked efter det amerikanske hjemmemarked.

Tim Cook har med sin undskyldning indvilget i at forbedre Apples reparationspolitik på iPhone 4 og iPhone 4S, og samtidig gøre garantiinformationen bedre, således at kunderne kan få erstattet deres ødelagte telefoner, hvor garantien vil vare et år fra udskiftningsdatoen.

Derudover vil selskabet også styrke sin kommunikation til de kinesiske kunder og tilbyde en bedre oversigt over, hvor kineserne kan købe Apple-telefoner henne.

I dag er der ifølge BBC 17.000 steder, der sælger Apples produkter, mens virksomheden selv har otte Apple Stores i hovedlandet Kina og yderligere tre i Storkina, der inkluderer blandt andet Hong Kong.

Undskyld - igen

Apples kinesiske undskyldning er ikke første gang, at selskabets første boss efter legendariske Steve Jobs er ude og sige undskyld.

For et halvt år siden var Tim Cook også i mediemøllen med en uforbeholden undskyldning vedrørende Apples stærkt kritiserede korttjeneste. 

Når det kommer til at gøre kineserne tilfredse, har en af Apples skarpeste konkurrenter på mobilmarkedet, Android-folkene hos Google, blødt op i sin ellers ganske hårde kritik af Kinas internet-censur.

Google-opblødningen skyldtes, at søgegiganten ikke vil misse et marked, hvor flere millioner nye kinesere hver måned kommer på nettet og/eller får deres første smartphone i hånden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S