Apple: Undskyld undskyld undskyld

De kinesiske iPhone-brugere får en uforbeholden undskyldning fra Apples øverste boss, Tim Cook, efter selskabet har været i hård modvind med beskyldninger om arrogance og grådighed.

Artikel top billede

It-selskabet Apple er gået på knæ i Kina og siger undskyld for dårlig service, når det kommer til selskabets reparationspolitik.

Undskyldningen fra selveste Apples top-chef Tim Cook kommer efter et vedvarende pres i to uger fra blandt andet Kinas statsmedie China Central Television (CCTV).

Kinesiske medier har med CCTV i spidsen beskyldt æbleselskabet for arrogance, grådighed og for at spille med musklerne, når det kommer til at fikse ødelagte iPhones i hænderne på kinesiske kunder.

Ifølge BBC har Tim Cook udtalt følgende på selskabets kinesiske hjemmeside:

"Vi er opmærksomme på, at mangel på kommunikation førte til den opfattelse, at Apples attitude var arrogant, og at vi ikke bekymrede os om kunde-tilbagemeldingerne. Vi vil oprigtigt undskylde for bekymringer og misforståelser, dette har medført hos kunderne," lyder det fra topbossen.

Bliver det største Apple-marked

Knæfaldet kommer samtidig med, at Kina er godt på vej mod at blive Apples største marked efter det amerikanske hjemmemarked.

Tim Cook har med sin undskyldning indvilget i at forbedre Apples reparationspolitik på iPhone 4 og iPhone 4S, og samtidig gøre garantiinformationen bedre, således at kunderne kan få erstattet deres ødelagte telefoner, hvor garantien vil vare et år fra udskiftningsdatoen.

Derudover vil selskabet også styrke sin kommunikation til de kinesiske kunder og tilbyde en bedre oversigt over, hvor kineserne kan købe Apple-telefoner henne.

I dag er der ifølge BBC 17.000 steder, der sælger Apples produkter, mens virksomheden selv har otte Apple Stores i hovedlandet Kina og yderligere tre i Storkina, der inkluderer blandt andet Hong Kong.

Undskyld - igen

Apples kinesiske undskyldning er ikke første gang, at selskabets første boss efter legendariske Steve Jobs er ude og sige undskyld.

For et halvt år siden var Tim Cook også i mediemøllen med en uforbeholden undskyldning vedrørende Apples stærkt kritiserede korttjeneste. 

Når det kommer til at gøre kineserne tilfredse, har en af Apples skarpeste konkurrenter på mobilmarkedet, Android-folkene hos Google, blødt op i sin ellers ganske hårde kritik af Kinas internet-censur.

Google-opblødningen skyldtes, at søgegiganten ikke vil misse et marked, hvor flere millioner nye kinesere hver måned kommer på nettet og/eller får deres første smartphone i hånden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S