Disse it-firmaer er de mest kostbare i verden

It-firmaer sætter et solidt præg på de mest værdifulde varemærker og snupper hele sejrsskamlen. Her er de 10 højest værdisatte it-firmaer i øjeblikket.

Artikel top billede

Du har nok hørt navnet før:

Apple.

Et firma, der netop er blevet vurderet til at være verdens mest værdifulde varemærke foran eksempelvis læskedrikken Coca Cola og burger-kæden McDonalds.

Apples varemærkeværdi opgøres til cirka 1.000 milliarder kroner.

Men det er ikke kun Apple, der viser tænder på analysefirmaet Millward Browns årlige opgørelse over de mest værdifulde varemærker.

Brandz Top 100 placerer således søgegiganten Google på andenpladsen, med en værdi på 650 milliarder kroner, og den blå it-gigant IBM på tredjepladsen med næsten samme varemærkeværdi.

Men Apple får mere konkurrence i dette års udgave af varemærkeværdien.

Telefon-rivalen fra Samsung har øget sin varemærkeværdi med mere end 50 procent på et enkelt år, og navnet anslås til at være 125 milliarder kroner værd, hvilket primært skyldes satsningen på Galaxy-serien.

Facebook på vej ned

Microsoft er den fjerde it-virksomhed, der dukker op på listen på en samlet syvendeplads.

Redmond-gigantens brand vurderes til at være 400 milliarder værd.

Den sociale medie-komet Facebook har set bedre tider. Varemærkeværdien er faldet med 36 procent i forhold til sidste år og lander på 'sølle' 125 milliarder kroner.

Men sociale medier er ikke gået af mode, hvilket viser sig i form af den kinesiske netportal Tenecent, der har øget sin varemørkeværdi med 52 procent og derved lander på en 21.
plads på listen med en værdi på 159 milliarder og altså overgår Facebook.

Lidt længere nede på listen finder man tidligere tiders søgegigant Yahoo, som måske er ved at genskabe dele af imperiet. Yahoo er ny på listen, og firmaet dukker på som nummer 92.

Her er verdens mest kostbare it-firmaer - se listen

Her er it-firmaernes indbyrdes Top 10.

I parentesen kan du se placeringen på Top 100-listen.

- Apple (1)

- Google (2)

- IBM (3)

- Microsoft (7)

- SAP (19)

- Tencent (21)

- Samsung (30)

- Facebook (31)

- Bai du (33)

- Oracle (36)

Hele top 100-listen kan du se her ( PDF-format).

Læs også:
Nye brancher på vej: Her er din nye it-leverandør

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland