Skovler penge ind: Pc-firmas indtjening steget med 90 procent

Kendt pc-firma har enorm vækst og skovler penge ind. Det skyldes indædt fokus på et særligt marked.

Artikel top billede

Kinesiske Lenovo skovler penge ind i høj fart.

Selskabets netto-indtjening blev med en stigning på 90 procent til 732 millioner kroner næsten fordoblet i selskabets fjerde regnskabskvartal i forhold til den samme periode et år tidligere.

Også omsætningen nåede rekordhøjder for Lenovo, der i kvartalet omsatte for 45 milliarder kroner, hvilket svarer til en stigning på fire procent i forhold til den samme periode i fjor.

Selskabet har gigantisk vækst på markedet for smartphones, hvor antallet af solgte Lenovo-telefoner er steget med 206 procent.

I alt står Lenovos mobil-forretning for ni procent af selskabets samlede salg.

På pc-området har omsætningen holdt sit niveau, melder Lenovo. Det skal ses i lyset af, at det globale pc-salg styrtdykker og i perioden har oplevet det kraftigste fald nogensinde. Det kan du læse mere om her.

Lenovo mærker imidlertid ikke meget til det faldende marked. Det skyldes ikke mindst, at det kinesiske selskab har godt fat i det kraftigt voksende kinesiske marked, hvor Lenovo sidder på en markedsandel på omkring 30 procent.

I alt henter Lenovo omkring halvdelen af sin omsætning på det kinesiske marked, der er verdens største.

Lenovo er meget tæt på at overhale HP som verdens største pc-producent.

Lenovo sidder for tiden på en markedsandel på 15,3 procent, mens HP sidder på 15,7 procent.

Læs også:

Her er taberne på det danske pc-marked

Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,