Skovler penge ind: Pc-firmas indtjening steget med 90 procent

Kendt pc-firma har enorm vækst og skovler penge ind. Det skyldes indædt fokus på et særligt marked.

Artikel top billede

Kinesiske Lenovo skovler penge ind i høj fart.

Selskabets netto-indtjening blev med en stigning på 90 procent til 732 millioner kroner næsten fordoblet i selskabets fjerde regnskabskvartal i forhold til den samme periode et år tidligere.

Også omsætningen nåede rekordhøjder for Lenovo, der i kvartalet omsatte for 45 milliarder kroner, hvilket svarer til en stigning på fire procent i forhold til den samme periode i fjor.

Selskabet har gigantisk vækst på markedet for smartphones, hvor antallet af solgte Lenovo-telefoner er steget med 206 procent.

I alt står Lenovos mobil-forretning for ni procent af selskabets samlede salg.

På pc-området har omsætningen holdt sit niveau, melder Lenovo. Det skal ses i lyset af, at det globale pc-salg styrtdykker og i perioden har oplevet det kraftigste fald nogensinde. Det kan du læse mere om her.

Lenovo mærker imidlertid ikke meget til det faldende marked. Det skyldes ikke mindst, at det kinesiske selskab har godt fat i det kraftigt voksende kinesiske marked, hvor Lenovo sidder på en markedsandel på omkring 30 procent.

I alt henter Lenovo omkring halvdelen af sin omsætning på det kinesiske marked, der er verdens største.

Lenovo er meget tæt på at overhale HP som verdens største pc-producent.

Lenovo sidder for tiden på en markedsandel på 15,3 procent, mens HP sidder på 15,7 procent.

Læs også:

Her er taberne på det danske pc-marked

Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest