Skovler penge ind: Pc-firmas indtjening steget med 90 procent

Kendt pc-firma har enorm vækst og skovler penge ind. Det skyldes indædt fokus på et særligt marked.

Artikel top billede

Kinesiske Lenovo skovler penge ind i høj fart.

Selskabets netto-indtjening blev med en stigning på 90 procent til 732 millioner kroner næsten fordoblet i selskabets fjerde regnskabskvartal i forhold til den samme periode et år tidligere.

Også omsætningen nåede rekordhøjder for Lenovo, der i kvartalet omsatte for 45 milliarder kroner, hvilket svarer til en stigning på fire procent i forhold til den samme periode i fjor.

Selskabet har gigantisk vækst på markedet for smartphones, hvor antallet af solgte Lenovo-telefoner er steget med 206 procent.

I alt står Lenovos mobil-forretning for ni procent af selskabets samlede salg.

På pc-området har omsætningen holdt sit niveau, melder Lenovo. Det skal ses i lyset af, at det globale pc-salg styrtdykker og i perioden har oplevet det kraftigste fald nogensinde. Det kan du læse mere om her.

Lenovo mærker imidlertid ikke meget til det faldende marked. Det skyldes ikke mindst, at det kinesiske selskab har godt fat i det kraftigt voksende kinesiske marked, hvor Lenovo sidder på en markedsandel på omkring 30 procent.

I alt henter Lenovo omkring halvdelen af sin omsætning på det kinesiske marked, der er verdens største.

Lenovo er meget tæt på at overhale HP som verdens største pc-producent.

Lenovo sidder for tiden på en markedsandel på 15,3 procent, mens HP sidder på 15,7 procent.

Læs også:

Her er taberne på det danske pc-marked

Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse