Snart kan du printe din egen pizza

Inden længe kan det blive muligt at printe pizzaer og andre fødevarer.

Artikel top billede

Det amerikanske rumfarts-agentur, NASA, står bag et udviklingsprojekt, der sigter mod at udvikle teknologi til 3D-printning af mad. Første spiselige print kan meget vel blive en printet pizza.

Det er forskerfirmaet Systems & Materials Research Corporation, der skal håndtere selve udviklingsarbejdet.

Central vil stå udviklingen af en model, der gør det nemt at producere 3D-printede fødevarer - både med henblik på NASA's astronauter samt på udviklings-lande, der har begrænset adgang til ressourcer, hedder det.

Udviklings-ingeniør i Systems & Materials Research Corporation, Anjan Contractor, siger til teknologimediet Quartz, at selskabets mål er at udvikle en model, hvor det kan lade sig gøre at printe fødevarer med et langtidsholdbart pulver som råvare.

Ideen er, at pulveret skal kunne holde sig i 30 år.

Bemandet fartøj til Mars

Det vil løse et væsentligt problem, der i dag står i vejen for NASA's drøm om at kunne sende et bemandet rumfartøj til Mars.

"Lang-distance rumrejser kræver fødevarer, der kan holde sig i mindst 15 år," siger Anjan Contractor til Quartz.

Pizza er helt oplagt at printe, fordi en pizza består af adskilte lag, som lægges oven på hinanden.

Dej, sovs og ost kan printes hver for sig og lægges oven på hinanden, og selskabet har faktisk allerede udviklet en prototype på en printer, der kan printe fødevarer i lag.

Herhjemme er både Lego og Danfoss langt med brugen af avancerede 3D-printere. Det kan du læse mere om her.

Du kan læse mere om den vilde udvikling inden for 3D-print her.

Læs også:

Printet pistol tvangsfjernet fra nettet efter stor succes

Vild fremtid: Sådan bruger Lego og Danfoss 3D-printere

Ren science-fiction: Så vilde er 3D-printere blevet

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job