Politiets CIO: Så langt er vi med Polsag-erstatning

Polsag er stendødt og mulig afløser fra Oracle driller svensk politi. Politiets it-direktør Michael S. Hansen fortæller her, hvor langt Rigspolitiet er med en Polsag-afløser.

Artikel top billede

Michael S. Hansen, it-direktør i Rigspolitiet, skal finde en ny erstatning for Polsas, efter at Polsag blev skrottet. Foto: Michael Reick.

I Sverige har Rigspolitiet nu fået problemer med Oracles Siebel-baserede it-system PUST, som myndigheden ellers satsede på som hyldevare, efter et første forsøg på at egenudvikle et nyt politi system, har Computerworld tidligere beskrevet.

Hos det danske Rigspoliti står it-direktør Michael S. Hansen, efter politiet har lukket det skandaleombruste Polsag helt ned, midt i at vælge fremtidens it-system til politiet.

"Det er svært, når man i et marked uden modne industriløsninger prøver at sikre sig bedst ved selv med en standardløsning bygget omkring en ERP-suite," siger Michael S. Hansen om svenskernes problemer med Oracle-systemet, der er blevet set på som en mulig kandidat til dansk politi.

Han fortæller, at brugen af standardiserede ERP-løsninger til politiet i andre lande er udbredt. I England og Holland er der eksempler på, at man benytter Microsoft Dynamics, og andre lande bruger dele af SAP.

Han fortæller, at Rigspolitiet har kigget bredt på it-løsningerne hos politiet i en række lande.

"Men vi er holdt op med at kigge på konkrete løsninger i efteråret 2012. Vi har et samarbejde med de andre nordiske lande, hvor vi udveksler information og erfaring om, hvad der er godt og skidt. Men vi vil hellere have fokus på, hvordan vi skal arbejde."  

"For når vi så går til markedet, så kan vi træffe et bevidst fravalg, hvis der er et kompromis, der skal træffes. Så ved vi, hvad det er, vi går glip af. Og det er altså bare en helt anden tilgang end at sige: Der kommer nok nogen og løser det for os."

Han fortæller, at politiet har bestemt sig for ikke at forholde sig til systemer i øjeblikket.

"Vi vil i stedet forholde os til, hvad vi skal bruge for at understøtte strafferetskæden optimalt," siger han.

Det handler om at finde frem til, hvordan politiet gerne vil arbejde, hvis alt var muligt, selvfølgelig indenfor lovgivningens rammer, uden hensyntagen til eventuelle it-systemers begrænsninger.

Først derefter vil Rigspolitiet gå til markedet og spørge, hvordan leverandørerne kunne forestille sig at understøtte politiets behov.

Han gør det klart, at Rigspolitiet ikke er klar til at gå til leverandørerne endnu. Langtfra.

"Vi kigger mere på, hvordan vores arbejdsgange er, og hvordan de bør være fremover. Der er overhovedet ikke noget system involveret i de tanker nu, og det her kommer der til at gå lang tid med," siger it-direktøren.

En tudsegammel platform

"Men på et eller andet tidspunkt skal vi jo tage fat. Vi har jo en tudsegammel platform. Den kører, så der er ikke ild i den. Men det er klart, at den er næsten umulig at videreudvikle på. Så når vi videreudvikler, laver vi jo kompenserende aktiviteter, kan du kalde det."

Han understreger, at politiet slet ikke har et nyt projekt endnu.

"Vi kigger på vores processer. Og det er ligeså meget i forhold til det daglige arbejde. Desuden har politiet foretaget en bruger-undersøgelse for at finde ud af, hvor der mangler it-understøttelse i forhold til, hvordan man gerne vil arbejde."

Michael S. Hansen fortæller, at Politiets fremtidige it-system næsten kan opbygges på bar mark uden snærende bånd og hensyn til tidligere problemstillinger i systemet.

"Vi ved, at vi indenfor en årrække skal udskifte store del af vores systemkompleks. Derfor er der en unik mulighed for at se sammenhænge fra a til z, og det er det, vi prøver. Vi prøver at gøre det rigtige. Også ved at følge råd fra alle mulige vidende mennesker, men også undersøgelser."

Mindre leverancer

"Vi har en forestilling om, at tingene skal deles op i mindre leverancer, således at vi får højere fokus på risiko- og styringsdelen i de kommende leverancer. Måske skal man ikke se det hele som en stor klump, men som flere forskellige komponenter. Dermed sikrer man, at hele projektet ikke bliver revet ned, hvis ét ben falder," siger han.

"Vi er kun ved at kigge på os selv. Jeg har den grundlæggende holdning, at hvis ikke vi ved, hvor vi gerne vil hen, og hvor vi er, så er det svært at lave en forandring."

"Derfor har vi taget medicinen og sagt: Det er vi altså nødt til. Det bliver ikke 100 procent, men i en eller anden grad er vi nødt til at beskrive, hvad vi gene vil. Og derfra må vi så se, hvad der er muligt, og hvad der findes af løsninger.

Du har jo resultaterne med dig fra tidligere job som CIO. Men det er jo lidt øretævernes holdeplads, du har fået...

"Jo, men så skal man ikke være it-direktør, hvis man ikke er parat til det. Der er jo en kort levetid i de her stillinger, hvis ikke man leverer resultater," siger han.

Michael S. Hansen medgiver, at der findes mange spændende løsninger i andre lande. Men problemet er, at politimyndighederne ikke er organiseret ens i de forskellige lande. Nogle lande minder mere om hinanden end andre, forklarer han. Og det komplicerer processen omkring fremtidens it.

"Vi er ved at forme en meget klar strategi og ønskeseddel i forhold til, hvad vi gerne vil. Så udestår opdeling, tidsramme og selvfølgelig økonomi. Men det ligger længere ude i fremtiden. Det er vi ikke i nærheden af endnu," siger han.

"Når man har gjort sig så dyre erfaringer, som vi har på Polsag, så vil vi selvklart gerne undgå at komme i den situation igen. Vi vil have fuld styring og gennemsigtighed i projektet, og så ser vi selvfølgelig på de erfaringer, som andre lande gør sig," siger Michael S. Hansen.

Læs også:
Så hård er Rigsrevisionens dom over Polsag

It-systemer driller: Politiet står på herrens mark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision