Kommer der farlige stråler fra din Wi-Fi?

Vi bør undersøge det nærmere, mener dansk tele-ekspert.

Artikel top billede

Det er ikke umuligt, at den udbredte karse-død i et nordjysk forsøg med mobilstråling, udført af fem skolepiger fra 9. klasse på Hjallerup Skole i Nordjylland, kan have betydning for, at man kigger på virkningerne ved mobil- eller wi-fi-stråling igen.  

Det fortæller Knud Erik Skouby, der er professor ved Aalborg Universitet og forsker på institut for elektroniske systemer.    

"Vi ved jo, er at man kan mærke, at der sker noget, når man har telefonen oppe ved øret. Man bliver varm i hovedet. Det er også derfor, man har undersøgt mobiltelefoner tidligere," siger Knud Erik Skouby.

"Seriøst set kunne forsøget være en indikation af, at der er noget, der bør undersøges," siger Knud Erik Skouby.

Han peger dog på, at karse-forsøgene skal gentages under videnskabelige former for at sikre ensartede forhold for karsen.   

Og det mener professoren er interessant, hvis det ellers er muligt at eftervise forsøget. 

"Jeg vil jo mene, at hvis det her påvirker noget, så er det via en energiudladning. Det er jo ikke noget med jordstråler og frie radialer i luften. Hvis man seriøst skal sige, at det her forsøg betyder et eller andet, hvad jeg ikke vil afvise, så er det fordi, at strålingen i form af energi påvirker frøene heldigt eller uheldigt," siger han.

Linse-frø voksede heller ikke

Det stærkt omtalte karse-forsøg fra Nordjylland viste, at karsefrø udsat for trådløse internetroutere aldrig spirede eller i visse tilfælde døde eller muterede. 

Resultatet er overraskende, især fordi karse normalt bliver opfattet som en meget robust plante, der kan klare at blive håndteret af vuggestuebørns hænder i landets institutioner og kan gro i et hygiejnebind.

Den danske mediestorm efter det nordjyske forsøg afdækkede iøvrigt, at en canadier tidligere har udført et lignende ikke- videnskabeligt forsøg.

Her blev linsefrø udsat for enten mobil- eller wi-fi-stråling.

Resultatet var, at wi-fi-strålingen ligesom i Nordjylland stoppede væksten, mens mobilstrålingen overraskende boostede væksten i forhold til kontrolgruppen.

Bølgelængder eller energimængder

Knud Erik Skouby fortæller, at han ikke har forstand på planter, men at man ikke kan afvise, at strålingen i form af energi fra eksemplvis wi-fi-routere påvirker planter forskelligt.

"Der kan være noget med energimængderne eller med bølgelængderne, det er ikke fundstændigt umuligt," siger professoren.

Talrige videnskabelige undersøgelser har gennem årene undersøgt mobiltelefoners eventuelle skadelige virkning på mennesker og frikendt telefonerne.

Ifølge Knud Erik Skouby er problemstillingen omkring stråling fra wi-fi i princippet den samme som ved mobiltelefoni.

Mange mulige fejlkilder i forsøget

Grunden til at man har fokuseret på mobiltelefonerne, på trods af at strålingen er mindre, er ifølge professoren, at mobiltelefonen bliver holdt op ved hovedet og hjernen under brugen.

Han peger på, at der dog er mange mulige fejlkilder i forsøget, ligesom det kan vise sig, at karsefrø blot er mere sårbare overfor energiudladninger end den menneskelige hjerne, som dog er kapslet godt inde.

"Men der bliver jo sendt energi ud fra mobiltelefonens antenne, og vi bliver varme i hovedet. Så der sker et eller andet," siger Knud Erik Skouby.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland