Det mener teleindustrien om forsøg med karse og stråling

Et dansk skoleforsøg med karse påvirket af mobilstråling har vakt opsigt. Teleindustrien kalder forsøget vigtigt, men ikke på grund af forsøgets videnskabelige validitet.

Artikel top billede

Foto: Andrea Gomolak.

Fem piger fra 9. klasse på Hjallerup Skole i Nordjylland har udført et ganske overraskende forsøg med karse og mobil-strålepåvirkning, der er gået rundt i den danske verdenspresse i det seneste døgn.

DR bragte oprindeligt nyheden om karse-projektet, der i al sin enkelthed går ud på, at de fem piger i 9. klassen på Hjallerup Skole har plantet 400 karsefrø i 12 bakker.

Herefter blev seks af bakkerne stillet i ét rum uden mobilstråling, mens seks andre bakker med karse blev stillet i et andet rum, hvor de stod ved siden af to routere, der ifølge DR udsendte cirka samme type stråle som en helt almindelig mobiltelefon.

Bakkerne i hvert sit rum fik tilsyneladende samme dosis sol og vand, og resultatet lå klar efter 12 dage:

"Karsefrøene ved siden af routeren var slet ikke vokset, og nogle af dem var endda muterede eller døde," skriver DR. 

Mobilskeptiker begejstret

Professor Olle Johanson ved Karolinska Instituttet i Stockholm er kendt som en mobilskeptisk forsker, og han er begejstret for forsøget.

Ifølge DR vil han nu selv efterprøve det i samarbejde med en belgisk forskningskollega, professor Marie-Claire Cammaert ved Université libre de Bruxelles.

"Pigerne har indenfor rammerne af deres viden og kunnen gennemført og udarbejdet et meget elegant stykke arbejde. Det væld af detaljer og nøjagtighed er eksemplarisk, valget af den rigtige karse er meget intelligent, og jeg kunne blive ved," siger Olle Johanson til DR.

Nuværende og tidligere danske strålingsforskere, som Computerworld har talt med, trækker på skuldrene omkring 9. klasse-forsøget.

Flere kilder, som ikke ønsker at blive citeret, kalder forsøget "interessant" og "flot", men siger samtidigt, at det kan have et hav af fejlkilder som eksempelvis manglende kontrol over testmiljøet og manglende robusthed ved at gentage forsøget flere gange.

Michael Stübert Berger, forsker ved Danmarks Tekniske Universitet, siger slet og ret til Ekstra Bladet, at man i forsøget ikke kan sammenligne routernes stråling og mobilstråling. 

Teleindustrien lytter til videnskaben

Hos teleselskabernes branchesamarbejde, Teleindustrien, er direktør Jakob Willer også skeptisk omkring forsøgets validitet.

Teleindustrien: Derfor er 9. klasse-forsøget vigtigt

"Der har været udført masser af videnskabelige forsøg, der beviser, at mobiltelefoni hverken er skadeligt på kort eller lang sigt, og vi mener, at man skal lytte til videnskaben," siger Jakob Willer.

Konkrete forsøg og kommentarer til mobilstrålingens potentielle skadesvirkninger kan du læse mere om her og her. 

Tidligere har den internationale sundhedsorganisation, WHO, beskrevet, at stråling fra mobiltelefoner muligvis indebærer en kræftrisiko, selvom organisationen erkender, at bevismaterialet endnu ikke er fuldstændigt. 

Myndighederne fejler med et brag

Direktøren for Teleindustrien Jakob Willer siger dog, at skoleelevernes forsøg med karse sætter en vigtig dagsorden, nemlig at det kan være svært at blive klogere på de mange forsøg, som allerede er udført.

"Almindelige mennesker ved ikke meget om mobilstråling, og det er klart, at de ønsker information om, hvorvidt det muligvis kan være skadeligt," siger han.

"Når et skoleprojekt kan få så meget omtale, så kan jeg bare konstatere, at det officielle Danmark har svigtet sin informationsopgave til borgerne om, at mobilstråling ikke er farligt," lyder det fra Jakob Willer.

Teleindustriens direktør siger, at han er klar til at lytte til forskningsverdenen, og at teleindustrien gerne stiller sig til rådighed med data og andet, som forskerne efterspørger.

Han fortæller også, at han flere gange har fået henvendelser fra folk, der hævder, at teleindustrien bevidst skjuler information om skadelige konsekvenser af mobiltelefoni, og at forskerne skulle være i lommen på telebranchen.

"Jeg kan blankt afvise begge dele, da vi i sagens natur også er interesserede i, at sandheden om mobilstråling kommer frem. Men der er dog intet i den etablerede forskning, der tyder på, at det skulle være skadeligt," gentager Jakob Willer til Computerworld.

Læs også:

Frygt for mobilstråler får dansk bestyrelse til at gå af

Mobilsnakker du dig til cancer og Alzheimers?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S