Her er Microsofts plan med udviklingscenter i Vedbæk

Kirill Tatarinov, der er global ansvarlig for Microsoft Business Solutions, fortæller her om softwareselskabets planer med det store udviklingscenter i Vedbæk.

Artikel top billede

(Foto: FILMATERIA.COM /)

De 400 medarbejdere i Microsoft Development Center i Vedbæk leverer i den grad varen til den globale softwarekoncern.

Det er budskabet, da Computerworld møder Kirill Tatarinov, der er president for Microsoft Business Solutions og dermed ansvarlig for Vedbæk-afdelingen.

"Vi er meget begejstrede for at være i Danmark og alt det, denne specifikke afdeling har gjort for os," svarer Kirill Tatarinov til spørgsmålet om, hvad planerne med det danske udviklingscenter er i de kommende år.

Der er flere end 40 forskellige nationaliteter repræsenteret blandt de 400 ansatte i Vedbæk.

De arbejder med at udvikle fremtidens forretningssoftware i form af Microsofts Dynamics ERP og CRM, og Vedbæk-afdelingen er således en udløber af Microsofts køb af den danske ERP-producent Navision tilbage i 2002.

"Vi fejrede Microsofts udviklings-tilstedeværelse i Danmark sidste år, hvor vi havde været her i 10 år, så det er 11 år nu. Vi er her for at blive her, og vi er begejstrede for at være i Danmark," siger Kirill Tatarinov, da Computerworld møder ham i Vedbæk.

Nokia droppede Danmark 

Dermed er der intet der tyder på, at Microsoft Development Center i den globale konkurrence risikerer at lide samme skæbne som Nokias 1.000 mand store udviklingsafdeling i København, som Stephen Elop besluttede at lukke i 2011.

De to udviklingscentre har eller flere ligheder ved i høj grad at være blevet placeret i Danmark af historiske årsager og ved at være blevet drevet af et meget internationalt hold af højtuddannede udviklere og ingeniører.

Begge steder har således i mange år været de eksempler, der er blevet hevet frem, når snakken går på Danmarks rolle i en global konkurrencesituation.

Men mens Nokias afdeling måtte lukke på grund af de økonomiske problemer hos mobilkoncernen, er Microsoft i en helt anden situation, hvilket også afspejles i planerne for Microsoft Development Center.

Sådan investerer Microsoft i dansk afdeling

Så sent som i sidste måned meldte Microsoft ud, at selskabet vil bygge et helt nyt domicil i Lyngby, der skal huse både Microsoft Development Center fra Vedbæk og Microsoft Danmark, der i dag holder til i Hellerup.

"For ikke så længe siden annoncerede vi, at vi vil flytte til Lyngby, og det er en meget vigtig og spændende transformation."

"Det bringer os tættere på universitetet (DTU, red.) og tættere på samfundet - vi kommer ud af skovene," siger Kirill Tatarinov med et smil på læben fra afdelingen i Vedbæk, hvor Microsoft-afdelingen ligger i naturskønne omgivelser.

Det danske Microsoft-hovedkontor i Lyngby kommer til at beskæftige omkring 900 ansatte.

"Det kommer til at tage et par år at færdiggøre den lokation og gøre klar til, at vi kan flytte ind, men det bliver rigtig godt," forklarer Kirill Tatarinov.

"Det vil også give os en mulighed for at bringe vores teams for kundesalg og -service tættere på udviklerholdet, og vi ved af erfaring, at når vi gør dette, fungerer det faktisk bedre for dem begge," siger han til Computerworld.

Læs også:

Microsoft-boss: Sådan rykker vi CRM og ERP i skyen

Flyttedag: Microsoft skrotter Vedbæk og Hellerup

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S