Her er Microsofts plan med udviklingscenter i Vedbæk

Kirill Tatarinov, der er global ansvarlig for Microsoft Business Solutions, fortæller her om softwareselskabets planer med det store udviklingscenter i Vedbæk.

Artikel top billede

(Foto: FILMATERIA.COM /)

De 400 medarbejdere i Microsoft Development Center i Vedbæk leverer i den grad varen til den globale softwarekoncern.

Det er budskabet, da Computerworld møder Kirill Tatarinov, der er president for Microsoft Business Solutions og dermed ansvarlig for Vedbæk-afdelingen.

"Vi er meget begejstrede for at være i Danmark og alt det, denne specifikke afdeling har gjort for os," svarer Kirill Tatarinov til spørgsmålet om, hvad planerne med det danske udviklingscenter er i de kommende år.

Der er flere end 40 forskellige nationaliteter repræsenteret blandt de 400 ansatte i Vedbæk.

De arbejder med at udvikle fremtidens forretningssoftware i form af Microsofts Dynamics ERP og CRM, og Vedbæk-afdelingen er således en udløber af Microsofts køb af den danske ERP-producent Navision tilbage i 2002.

"Vi fejrede Microsofts udviklings-tilstedeværelse i Danmark sidste år, hvor vi havde været her i 10 år, så det er 11 år nu. Vi er her for at blive her, og vi er begejstrede for at være i Danmark," siger Kirill Tatarinov, da Computerworld møder ham i Vedbæk.

Nokia droppede Danmark 

Dermed er der intet der tyder på, at Microsoft Development Center i den globale konkurrence risikerer at lide samme skæbne som Nokias 1.000 mand store udviklingsafdeling i København, som Stephen Elop besluttede at lukke i 2011.

De to udviklingscentre har eller flere ligheder ved i høj grad at være blevet placeret i Danmark af historiske årsager og ved at være blevet drevet af et meget internationalt hold af højtuddannede udviklere og ingeniører.

Begge steder har således i mange år været de eksempler, der er blevet hevet frem, når snakken går på Danmarks rolle i en global konkurrencesituation.

Men mens Nokias afdeling måtte lukke på grund af de økonomiske problemer hos mobilkoncernen, er Microsoft i en helt anden situation, hvilket også afspejles i planerne for Microsoft Development Center.

Sådan investerer Microsoft i dansk afdeling

Så sent som i sidste måned meldte Microsoft ud, at selskabet vil bygge et helt nyt domicil i Lyngby, der skal huse både Microsoft Development Center fra Vedbæk og Microsoft Danmark, der i dag holder til i Hellerup.

"For ikke så længe siden annoncerede vi, at vi vil flytte til Lyngby, og det er en meget vigtig og spændende transformation."

"Det bringer os tættere på universitetet (DTU, red.) og tættere på samfundet - vi kommer ud af skovene," siger Kirill Tatarinov med et smil på læben fra afdelingen i Vedbæk, hvor Microsoft-afdelingen ligger i naturskønne omgivelser.

Det danske Microsoft-hovedkontor i Lyngby kommer til at beskæftige omkring 900 ansatte.

"Det kommer til at tage et par år at færdiggøre den lokation og gøre klar til, at vi kan flytte ind, men det bliver rigtig godt," forklarer Kirill Tatarinov.

"Det vil også give os en mulighed for at bringe vores teams for kundesalg og -service tættere på udviklerholdet, og vi ved af erfaring, at når vi gør dette, fungerer det faktisk bedre for dem begge," siger han til Computerworld.

Læs også:

Microsoft-boss: Sådan rykker vi CRM og ERP i skyen

Flyttedag: Microsoft skrotter Vedbæk og Hellerup

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S