Frank 'Bibob' Rasmussen stifter nyt teleselskab

Den succesrige it-iværksætter Frank Rasmussen, der i sin tid solgte Bibob, har stiftet nyt teleselskab.

Artikel top billede

Justfone.

Sådan lyder navnet på iværksætter Frank Rasmussens seneste selskab.

Ifølge Børsen går ideen ud på at "udvikle avancerede tjenester, der skal kombinere it-løsninger med telefonabonnementet".

"Jeg ser et oplagt marked for mere avancerede løsninger til telebranchen, som ingen har udviklet i dag. Det tror jeg vil betyde langt mere for telekunderne, end om deres telefonabonnement koster en 10'er fra eller til," udtaler Frank Rasmussen til Børsen.

Konkurrenceklausul spøger

Selskabet arbejder med 50-60 forskellige løsninger, herunder også avancerede køsystemer.

I øvrigt oplyser Frank Rasmussen til avisen, at en konkurrenceklausul efter salget af Bibob til Telenor betyder, at han skal træde lidt forsigtigt nogen tid endnu.

Han vil dog ikke selv fortælle om tidshorisonten for, hvornår klausulen ophører.

Børsen har talt med kilder, der mener, det er sandsynligt, at den ophører i starten af 2014.

Læs også: Computerworlds artikel om hvordan Frank Rasmussen kan score kassen igen og igen

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S