Årsag ukendt: Centralt offentligt data-site lammet

En central offentlig hjemmeside er ikke blevet opdateret med data i en uges tid. Bagvedliggende system driller igen, men årsagen er ukendt.

Artikel top billede

Dette skærmdump er fra et tidligere database-kollaps hos cvr.dk i 2012.

Den meget brugte offentlige hjemmeside cvr.dk med blandt andet regnskaber fra danske virksomheder er lammet på data-fronten.

Således står der på hjemmesiden, at den ikke er opdateret med data siden 24. april 2013.

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør, at data på CVR.dk ikke er opdateret siden d. 24/04-2013," skriver Erhvervsstyrelsen, der står bag sitet.

"Vi arbejder på at løse problemet hurtigst muligt og beklager ulejligheden," hedder det videre.

Imidlertid er det ikke første gang, at et "bagvedliggende system" driller det Centrale Virksomhedsregister.

Bøvl og atter bøvl

For i slutningen af 2012 var cvr.dk også i problemer. Dengang hed det på hjemmesiden:

"Grundet problemer med bagvedliggende systemer, er datagrundlaget på cvr.dk ikke opdateret siden tirsdag d. 13. november".

Dengang meddelte man efter ti dage ud, at man ikke vidste hvornår det hele kørte igen.

Det kan du læse mere om her.

Siden kunne Computerworld skrive om nye problemer, for efter 16 dages hosten fejlede et andet system pludselig.

Læs mere om den cvr-historie her.

Både leverandøren KMD og Statens It var dengang involveret i at løse de forskellige problemer.

Styrelse: Vi er ved at finde årsagen

Computerworld har bedt Erhvervsstyrelsen svare på tre spørgsmål.

Svarene er sendt per mail af kommunikationsmedarbejder Dorte Kaiser fra Erhvervsstyrelsen:

Hvilket system der er tale om?

"Infrastrukturen omkring CVR databasen fungerer ikke i øjeblikket. Vi arbejder på at finde årsagen."

Hvilken leverandør står bag systemet?

"Der er flere forskellige leverendører, som også er involveret i at få løst problemerne."

Hvori består problemet?

"Der er en række replikeringer til og fra CVRdatabasen, der er ude af drift. Det betyder, at CVR ikke kan opdateres med nye data."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet