Årsag ukendt: Centralt offentligt data-site lammet

En central offentlig hjemmeside er ikke blevet opdateret med data i en uges tid. Bagvedliggende system driller igen, men årsagen er ukendt.

Artikel top billede

Dette skærmdump er fra et tidligere database-kollaps hos cvr.dk i 2012.

Den meget brugte offentlige hjemmeside cvr.dk med blandt andet regnskaber fra danske virksomheder er lammet på data-fronten.

Således står der på hjemmesiden, at den ikke er opdateret med data siden 24. april 2013.

"Der er i øjeblikket problemer med et bagvedliggende system, der gør, at data på CVR.dk ikke er opdateret siden d. 24/04-2013," skriver Erhvervsstyrelsen, der står bag sitet.

"Vi arbejder på at løse problemet hurtigst muligt og beklager ulejligheden," hedder det videre.

Imidlertid er det ikke første gang, at et "bagvedliggende system" driller det Centrale Virksomhedsregister.

Bøvl og atter bøvl

For i slutningen af 2012 var cvr.dk også i problemer. Dengang hed det på hjemmesiden:

"Grundet problemer med bagvedliggende systemer, er datagrundlaget på cvr.dk ikke opdateret siden tirsdag d. 13. november".

Dengang meddelte man efter ti dage ud, at man ikke vidste hvornår det hele kørte igen.

Det kan du læse mere om her.

Siden kunne Computerworld skrive om nye problemer, for efter 16 dages hosten fejlede et andet system pludselig.

Læs mere om den cvr-historie her.

Både leverandøren KMD og Statens It var dengang involveret i at løse de forskellige problemer.

Styrelse: Vi er ved at finde årsagen

Computerworld har bedt Erhvervsstyrelsen svare på tre spørgsmål.

Svarene er sendt per mail af kommunikationsmedarbejder Dorte Kaiser fra Erhvervsstyrelsen:

Hvilket system der er tale om?

"Infrastrukturen omkring CVR databasen fungerer ikke i øjeblikket. Vi arbejder på at finde årsagen."

Hvilken leverandør står bag systemet?

"Der er flere forskellige leverendører, som også er involveret i at få løst problemerne."

Hvori består problemet?

"Der er en række replikeringer til og fra CVRdatabasen, der er ude af drift. Det betyder, at CVR ikke kan opdateres med nye data."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)