Dette firma skal bygge din næste iPhone

Apple har i mange år fået samlet næsten alle sine iPhone og iPad på omstridt kinesisk kæmpefabrik. Det er slut nu.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Efter i mange år at have fået samlet stort set alle sine iPhones og iPads i kæmpe-fabriksbyen Foxconn i Kina vil Apple ud på andre fabrikker.

Det amerikanske selskab har indgået aftale med den relativt ukendte kinesiske samlefabrik Pegatron, som fremover vil komme til at fremstille mange af Apples produkter.

Pegatron har siden sidste efterår samlet iPad Mini for Apple, mens den store iPad fortsat skal samles hos Foxconn.

Foxconn har gennem årene været genstand for en del opmærksomhed på grund af selskabets arbejdsforhold, og denne opmærksomhed har Apple ikke været begejstret for.

Apple-stifter Steve Jobs havde imidlertid et godt forhold til Foxconn-bagmanden Terry Gou, hvilket lå til grund for aftalen mellem de to.

Men Apples nye topchef, Tim Cook, ønsker ikke at lægge alle selskabets æg i én kurv, men vil have større sikkerhed i supply chain'en.

Det bliver således Pegatron, der kommer til at samle samtlige eksemplarer af de kommende lavpris-iPhones.

Ifølge Wall Street Journal skyldes Apples beslutning ikke mindst et ønske om at minimere risikoen for produktionsfejl.

Det sker, efter at Foxconn på grund af fejl i en maskine sidste år kom til at sende mange ridsede iPhone 5'ere på gaden.

Pegatron har samtidig angiveligt sænket priserne til under Foxconn-niveau i et forsøg på at gøre sig lækker over for Apple.

Foxconn har været plaget af en lang række historier om kollektive selvmord og optøjer blandt de ansatte og lignende på grund af de horrible arbejdsforhold på fabrikken. Det kan du læse mere om her.

Har hævet standarderne - men det har kostet

Det har fået fabrikken til at højne standarderne, hæve lønniveauet og ændre hele dens tilgang til de ansatte.

Det har hævet omkostningsnivauet og har ført til, at Foxconn har haft svært ved at følge Pegatrons pris-niveau, hedder det.

Samtidig har Foxconn - der er verdens ubetinget største af sin slags - ifølge Wall Street Journal i stigende omfang været svær at styre for Apple.

Selskabet har således uden videre skiftet komponent-leverandører uden at informere Apple, mens Foxconn samtidig har været frustreret over den stigende kompleksitet i Apples produkter.

Pegatron har dog også haft sager. Blandt andet blev mange af fabrikkens ansatte skadet ved en eksplosion i 2011.

Pegatron har omkring 100.000 ansatte i Taiwan og Kina. Med blandt andet Apple-aftalen i hånden forventer selskabet at kunne øge sin kinesiske arbejdsstyrke med op mod 40 procent i løbet af de næste par år.

Læs også:

Slut med Kina: Apple fremstiller ny Mac hjemme i USA

Apple: Her er sandheden om vores samlefabrikker

Ny uro rammer kinesisk iPhone-fabrik

Omstridt Apple-fabrik ramt af voldsomme optøjer

Svinske arbejdsforhold på iPad-fabrik forbedret

Rapport: Uhyrlige arbejdsforhold på Apples kinesiske fabrikker

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Fagligt stærk leder af IT-afdelingen

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job