Dette firma skal bygge din næste iPhone

Apple har i mange år fået samlet næsten alle sine iPhone og iPad på omstridt kinesisk kæmpefabrik. Det er slut nu.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Efter i mange år at have fået samlet stort set alle sine iPhones og iPads i kæmpe-fabriksbyen Foxconn i Kina vil Apple ud på andre fabrikker.

Det amerikanske selskab har indgået aftale med den relativt ukendte kinesiske samlefabrik Pegatron, som fremover vil komme til at fremstille mange af Apples produkter.

Pegatron har siden sidste efterår samlet iPad Mini for Apple, mens den store iPad fortsat skal samles hos Foxconn.

Foxconn har gennem årene været genstand for en del opmærksomhed på grund af selskabets arbejdsforhold, og denne opmærksomhed har Apple ikke været begejstret for.

Apple-stifter Steve Jobs havde imidlertid et godt forhold til Foxconn-bagmanden Terry Gou, hvilket lå til grund for aftalen mellem de to.

Men Apples nye topchef, Tim Cook, ønsker ikke at lægge alle selskabets æg i én kurv, men vil have større sikkerhed i supply chain'en.

Det bliver således Pegatron, der kommer til at samle samtlige eksemplarer af de kommende lavpris-iPhones.

Ifølge Wall Street Journal skyldes Apples beslutning ikke mindst et ønske om at minimere risikoen for produktionsfejl.

Det sker, efter at Foxconn på grund af fejl i en maskine sidste år kom til at sende mange ridsede iPhone 5'ere på gaden.

Pegatron har samtidig angiveligt sænket priserne til under Foxconn-niveau i et forsøg på at gøre sig lækker over for Apple.

Foxconn har været plaget af en lang række historier om kollektive selvmord og optøjer blandt de ansatte og lignende på grund af de horrible arbejdsforhold på fabrikken. Det kan du læse mere om her.

Har hævet standarderne - men det har kostet

Det har fået fabrikken til at højne standarderne, hæve lønniveauet og ændre hele dens tilgang til de ansatte.

Det har hævet omkostningsnivauet og har ført til, at Foxconn har haft svært ved at følge Pegatrons pris-niveau, hedder det.

Samtidig har Foxconn - der er verdens ubetinget største af sin slags - ifølge Wall Street Journal i stigende omfang været svær at styre for Apple.

Selskabet har således uden videre skiftet komponent-leverandører uden at informere Apple, mens Foxconn samtidig har været frustreret over den stigende kompleksitet i Apples produkter.

Pegatron har dog også haft sager. Blandt andet blev mange af fabrikkens ansatte skadet ved en eksplosion i 2011.

Pegatron har omkring 100.000 ansatte i Taiwan og Kina. Med blandt andet Apple-aftalen i hånden forventer selskabet at kunne øge sin kinesiske arbejdsstyrke med op mod 40 procent i løbet af de næste par år.

Læs også:

Slut med Kina: Apple fremstiller ny Mac hjemme i USA

Apple: Her er sandheden om vores samlefabrikker

Ny uro rammer kinesisk iPhone-fabrik

Omstridt Apple-fabrik ramt af voldsomme optøjer

Svinske arbejdsforhold på iPad-fabrik forbedret

Rapport: Uhyrlige arbejdsforhold på Apples kinesiske fabrikker

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S