Dette firma skal bygge din næste iPhone

Apple har i mange år fået samlet næsten alle sine iPhone og iPad på omstridt kinesisk kæmpefabrik. Det er slut nu.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Efter i mange år at have fået samlet stort set alle sine iPhones og iPads i kæmpe-fabriksbyen Foxconn i Kina vil Apple ud på andre fabrikker.

Det amerikanske selskab har indgået aftale med den relativt ukendte kinesiske samlefabrik Pegatron, som fremover vil komme til at fremstille mange af Apples produkter.

Pegatron har siden sidste efterår samlet iPad Mini for Apple, mens den store iPad fortsat skal samles hos Foxconn.

Foxconn har gennem årene været genstand for en del opmærksomhed på grund af selskabets arbejdsforhold, og denne opmærksomhed har Apple ikke været begejstret for.

Apple-stifter Steve Jobs havde imidlertid et godt forhold til Foxconn-bagmanden Terry Gou, hvilket lå til grund for aftalen mellem de to.

Men Apples nye topchef, Tim Cook, ønsker ikke at lægge alle selskabets æg i én kurv, men vil have større sikkerhed i supply chain'en.

Det bliver således Pegatron, der kommer til at samle samtlige eksemplarer af de kommende lavpris-iPhones.

Ifølge Wall Street Journal skyldes Apples beslutning ikke mindst et ønske om at minimere risikoen for produktionsfejl.

Det sker, efter at Foxconn på grund af fejl i en maskine sidste år kom til at sende mange ridsede iPhone 5'ere på gaden.

Pegatron har samtidig angiveligt sænket priserne til under Foxconn-niveau i et forsøg på at gøre sig lækker over for Apple.

Foxconn har været plaget af en lang række historier om kollektive selvmord og optøjer blandt de ansatte og lignende på grund af de horrible arbejdsforhold på fabrikken. Det kan du læse mere om her.

Har hævet standarderne - men det har kostet

Det har fået fabrikken til at højne standarderne, hæve lønniveauet og ændre hele dens tilgang til de ansatte.

Det har hævet omkostningsnivauet og har ført til, at Foxconn har haft svært ved at følge Pegatrons pris-niveau, hedder det.

Samtidig har Foxconn - der er verdens ubetinget største af sin slags - ifølge Wall Street Journal i stigende omfang været svær at styre for Apple.

Selskabet har således uden videre skiftet komponent-leverandører uden at informere Apple, mens Foxconn samtidig har været frustreret over den stigende kompleksitet i Apples produkter.

Pegatron har dog også haft sager. Blandt andet blev mange af fabrikkens ansatte skadet ved en eksplosion i 2011.

Pegatron har omkring 100.000 ansatte i Taiwan og Kina. Med blandt andet Apple-aftalen i hånden forventer selskabet at kunne øge sin kinesiske arbejdsstyrke med op mod 40 procent i løbet af de næste par år.

Læs også:

Slut med Kina: Apple fremstiller ny Mac hjemme i USA

Apple: Her er sandheden om vores samlefabrikker

Ny uro rammer kinesisk iPhone-fabrik

Omstridt Apple-fabrik ramt af voldsomme optøjer

Svinske arbejdsforhold på iPad-fabrik forbedret

Rapport: Uhyrlige arbejdsforhold på Apples kinesiske fabrikker

Annonce

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,