Sælg it til eksotiske egne og scor kassen

Mens væksten er lav på de traditionelle it-eksportmarkeder, er der andre og mere eksotiske jagtmarker, som du med fordel kan kaste dig over. Læs her, hvordan du kommer i gang.

Artikel top billede

Danske it-virksomheder fokuserer i stort omfang deres udenlandske it-salg til andre nordiske lande, til resten af EU og til USA, hvor vækstraterne flere steder nærmest er vandrette.

Men flere danske it-virksomheder med drømme om vækstvind i sejlene kan med fordel kigge mod mere eksotiske markeder som eksempelvis BRIK-landene (Brasilien, Rusland, Indien og Kina), hvis de skal erobre nye markeder i vækst.

Det mener direktør i it-brancheforeningen IT-Branchen, Morten Bangsgaard.

"Jeg tror, det er vigtigt at udbygge vores position på de kendte markeder, men der er ingen tvivl om, at Europa er den region i verden, som har den laveste vækstrate. Det betyder alt andet lige, at salgspotentialet er mindre end mange andre steder," siger han til Computerworld og fortsætter:

"Der er således brug for, at vi i løbet af en kort årrække får øget vores eksportandel til vækstmarkederne. Det siger sig selv," forklarer Morten Bangsgaard og fremhæver BRIC-landene inklusive Sydafrika samt steder som Tyrkiet, Indonesien, Mexico som gyldne muligheder.

Det svære første hul

Ifølge direktøren fra IT-Branchen er det især velfærdsteknologi, grøn it, offentlige digitaliseringsløsninger og sikkerhedsprodukter, der egner sig til mere eksotiske markeder.

"Når først man kommer ind i et land og får lavet et hul, så er der et betydeligt potentiale. Andenbølge-landene har jo også brug for at øge produktiviteten, og der har vi mange velprøvede produkter i Danmark, der kan hjælpe dem med det," fortæller Morten Bangsgaard.

Han erkender samtidig, at de traditionelle handels- og nærmarkeder er nemmere at handle på, fordi kulturen og sproget er velkendt, men der kan ligge guld og vente på de fremmedartede jagtmarker.

"Man skal selvfølgelig være ekstremt grundig i sine forundersøgelser og vide, hvad man er ude efter i lande, som man ikke har nogen erfaring med at handle med. Og der er hjælp at hente mange steder," siger Morten Bangsgaard.

Dansk it-virksomhed kom hurtigt ind i Brasilien

Hjælpen kan blandt andet hentes hos IT-Branchen og andre brancheorganisationer som Dansk IT og ITEK under Dansk Industri, men der er også råd og vejledning, hvis man kontakter Eksportrådet

"Flere forskellige steder ligger der god, grundig, gedigen vejledning, som man helt sikkert skal benytte sig af, inden man kaster sig hovedkulds ud i et nyt eventyr. Hjælpen er meget kvalificeret, og en del af rådgivningen er oven i købet gratis," lyder det fra Morten Bangsgaard.

Ingen nævneværdig konkurrence

En af de virksomheder, som har banket hul igennem til Brasilien, er softwarehuset Daintel, der på få år er gået fra at være på fallittens rand til at vinde fine EU-priser for sin velfærdsteknologi. 

Daintels kommercielle direktør Troels Bierman Mortensen fortæller, at selskabet har kapret en ordre på installationer af sin CIS-software (Critical Information System) på 12 operationsstuer og overvågningssenge hos Santa Paula-hospitalets anæstesiafdeling i den brasilianske multimillionby São Paolo.

Ordren lyder på to millioner kroner, hvor Daintel efter tilpasningsarbejde hos den brasilianske kunde forventer at score en million kroner på ordren.

"Så det er ikke beløbet, der er det mest interessante, men derimod det faktum, at vi som et lille dansk it-selskab knap et år efter vores første roadshow i Brasilien har fået vores første kunde. Til sammenligning tager en salgsproces i Danmark minimum to år," forklarer Troels Bierman Mortensen.

Han fortæller, at det er første gang, at der installeres et så avanceret it-system som Daintels på en brasiliansk anæstesiafdeling.

Den danske direktør hæfter sig også ved, at der i Brasilien med 193 millioner indbyggere kun findes elektroniske patientjournaler på hvert femte hospital, og at Daintel i sin salgsproces ikke har mødt nogen nævneværdig konkurrence inden for avancerede it-systemer til anæstesi og intensivafdelinger.

Tidligere har Kina interesseret sig stærkt for danske cleantech-virksomheder, og det kan du læse mere om her.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse