Så meget tid bruger du i gennemsnit dagligt på din smartphone

Se her, hvor lang tid du som Android- og iPhone-bruger bruger om dagen på din telefon.

Artikel top billede

iPhone-ejere anvender deres smartphone meget mere end ejerne af Android-telefoner.

Sådan lyder konklusionen fra analysehuset Experian, der har kigget nærmere på sagen.

Ifølge Experian bruger iPhone-ejerne 53,06 procent mere tid på deres iPhone end Android-ejere.

Ifølge undersøgelsen spenderer den gennemsnitlige iPhone-bruger i gennemsnit en time og et kvarter om dagen med at kigge på skærmen på sin iPhone.

49 minutter om dagen

Den gennemsnitlige iPhone-bruger spenderer i gennemnsit 49 minutter med at kigge på sin smartphone-skærm.

Brugen af de to smartphone-typer adskiller sig imidlertid en del fra hinanden.

Android-telefoner anvendes nemlig langt mere til klassisk telefonsamtale end iPhone.

Ifølge undersøgelsen anvender Android-brugere nemlig 28 procent af deres 'smartphone-tid' på samtale, mens iPhone-brugere snakker i telefonen i 22 procent af den tid, som de i alt spenderer på telefonen.

Til gengæld er iPhone-brugere flittigere til at skrive sms-beskeder.

Android-brugerne spenderer 16 procent af den samlede telefontid på browse på internettet, men iPhone-brugerne bruger 12 procent af den samlede tid på internettet.

Dette kan ifølge undersøgelsen indikere, at brugerne i store træk foretrækker store skærme, hvis de for alvor skal browse på internettet.

Når det gælder mail, foto og sociale medier, ligger iPhone foran Android i anvendelse, hedder det.

Hverken iPhone eller Android anvendes i særligt omfang til at kigge på videoer eller til læsning. Begge områder udgør mindre end én procent af den samlede anvendte tid.

Læs også:

Computerworld-læserne: Denne smartphone vil vi købe næste gang

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Køb mobil på det helt rigtige tidspunkt og spar penge

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)