Danske myndigheder vil have fingrene i svensk pirat

Hovedpersonen i en spektakulær hackersag i Sverige og Danmark kan inden længe udleveres til de danske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Under den svenske retssag mod Pirate Bay-stifter Gottfrid Svartholm Warg, der er anklaget for hackerangreb mod Nordea og Logica (nu CGI), er det kommet frem, at den svenske pirat angiveligt også skulle have begået store net-indbrud i Danmark.

Derfor blev det i går besluttet, at Gottfrid Svartholm Warg skal varetægtsfængsles, indtil den svenske domstol har besluttet, om han skal udleveres til de danske myndigheder, som har anmodet om varetægtsfængslingen.

Forhandlingerne om varetægsfængsling blev afholdt bag lukkede døre, hvor det blev endeligt besluttet, at retten den 17. juni tager stilling til, om Gottfrid Svartholm Warg skal udleveres til Danmark.

Det skriver Computerworlds svenske søstermagasin Computer Sweden.

Flere indbrud i sving

Gottfrid Svartholm Warg er anklaget for at være hovedmanden bag omfattende hackerangreb og -indbrud mod Nordea og Logica ved at hacke to store IBM-mainframes.

Der skulle angiveligt være hentet massive mængder personoplysninger og logininformationer fra blandt andet skattevæsenet og statsadvokaturen, der var kunder hos CGI, ligesom Gottfrid Svartholm Warg er under mistanke for at bryde ind hos Nordea med det formål at stjæle fra otte kunder.

Det lykkedes imidlertid kun i et enkelt tilfælde, hvor Gottfrid Svartholm Warg stjal 24.2000 kroner fra en dansk Nordea-konto.

Ifølge chefanklageren forsøgte han desuden at stjæle 220.000 kroner fra yderligere fire danske konti samt 653.900 euro fra tre andre konti.

Ifølge anklagen var det Gottfrid Svartholm Wargs plan at sende de stjålne penge videre til konti i Cypern, Schweiz samt Storbritannien.

Dommen over Gottfrid Svartholm Warg falder den 14. juni, hvorefter det altså så skal besluttes, om Pirate Bay-stifteren skal udleveres til de danske myndigheder med henblik på retsforfølgelse herhjemme.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S