CSC hacket: Centrale danske registre i fare

Flere centrale registre i Danmark er blevet kompromitteret som følge af et hackerangreb. Politiet kan endnu ikke sige noget om, hvor omfattende situationen er.

Artikel top billede

Sagen mod Pirate Bay-stifter Gottfrid Svartholm Warg trækker nu alvorlige danske spor, efter det er kommet frem, at også flere af Danmarks centrale registre er blevet hacket via CSC's mainframes.

Rigspolitiet har i forbindelse med hacker-angrebet mod de danske registre, hvor der er blevet downloadet oplysninger fra politiets kørekortregister, herunder CPR-numre, samt oplysninger om efterlyste personer i Schengen-registrene, udsendt en pressemeddelelse.

"Det er ikke konstateret, at der skulle være foretaget ændringer i registrene, men det kan på nuværende tidspunkt ikke udelukkes," lyder det i pressemeddelelsen fra Rigspolitiet.

Downloads fra registrene skulle være foretaget i perioden april til august 2012.

"Helt uacceptabelt"

Ud over de nævnte registre hoster CSC også registre fra andre myndigheder som Skat, Moderniseringsstyrelsen og CPR.

Rigspolitiet udelukker ikke på nuværende tidspunkt, at der også kan være hentet oplysninger fra disse registre.

"Der er tale om et alvorligt brud på den IT-sikkerhed, der nødvendigvis skal være omkring politiets registre, og som vi forventer, at CSC til enhver tid sikrer," udtaler rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg i forbindelse med pressemeddelelsen.

"Derfor ser politiet på sagen med den største alvor. Det er naturligvis helt uacceptabelt, at det har været muligt at få adgang til politiets registre trods de meget høje sikkerhedsstandarder som vi kræver og forventer af vores leverandør," fortæller rigspolitichefen videre i pressemeddelelsen.

Her fremgår det også, at Rigspolitiet har bedt Politiets Efterretningstjeneste (PET) om som national sikkerhedsmyndighed og IT-sikkerhedsmyndighed for politiet at foretage yderligere undersøgelser i sagen. Undersøgelserne foretages i tæt samarbejde med Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste.

Rigspolitiet har nu anmodet om at få Gottfrid Svartholm Warg udleveret til Danmark, hvilket du kan læse mere om her.

Computerworld følger sagen.

Annonce

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S