CSC hacket: Centrale danske registre i fare

Flere centrale registre i Danmark er blevet kompromitteret som følge af et hackerangreb. Politiet kan endnu ikke sige noget om, hvor omfattende situationen er.

Artikel top billede

Sagen mod Pirate Bay-stifter Gottfrid Svartholm Warg trækker nu alvorlige danske spor, efter det er kommet frem, at også flere af Danmarks centrale registre er blevet hacket via CSC's mainframes.

Rigspolitiet har i forbindelse med hacker-angrebet mod de danske registre, hvor der er blevet downloadet oplysninger fra politiets kørekortregister, herunder CPR-numre, samt oplysninger om efterlyste personer i Schengen-registrene, udsendt en pressemeddelelse.

"Det er ikke konstateret, at der skulle være foretaget ændringer i registrene, men det kan på nuværende tidspunkt ikke udelukkes," lyder det i pressemeddelelsen fra Rigspolitiet.

Downloads fra registrene skulle være foretaget i perioden april til august 2012.

"Helt uacceptabelt"

Ud over de nævnte registre hoster CSC også registre fra andre myndigheder som Skat, Moderniseringsstyrelsen og CPR.

Rigspolitiet udelukker ikke på nuværende tidspunkt, at der også kan være hentet oplysninger fra disse registre.

"Der er tale om et alvorligt brud på den IT-sikkerhed, der nødvendigvis skal være omkring politiets registre, og som vi forventer, at CSC til enhver tid sikrer," udtaler rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg i forbindelse med pressemeddelelsen.

"Derfor ser politiet på sagen med den største alvor. Det er naturligvis helt uacceptabelt, at det har været muligt at få adgang til politiets registre trods de meget høje sikkerhedsstandarder som vi kræver og forventer af vores leverandør," fortæller rigspolitichefen videre i pressemeddelelsen.

Her fremgår det også, at Rigspolitiet har bedt Politiets Efterretningstjeneste (PET) om som national sikkerhedsmyndighed og IT-sikkerhedsmyndighed for politiet at foretage yderligere undersøgelser i sagen. Undersøgelserne foretages i tæt samarbejde med Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste.

Rigspolitiet har nu anmodet om at få Gottfrid Svartholm Warg udleveret til Danmark, hvilket du kan læse mere om her.

Computerworld følger sagen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura