Intel vil forære halv milliard kroner til særlig type it-firmaer

Intel står klar med en spækket pengepung og masser af dollar til virksomheder, der udvikler teknologier til fremtidens computeres evne til at genkende følelser, tale og bevægelser.

Artikel top billede

Intel sætter omkring en halv milliard kroner af til udviklingen af teknologi, der via indbyggede kameraer og mikrofoner vil gøre det muligt at styre computere med bevægelser og talte beskeder.

Selskabets klare mål er, at teknologien skal være klar til levering til kunderne i slutningen af 2014.

Pengene placerer Intel i en fond, der hedder Intel Capital Experiences and Perceptual Computing Fund.

Tiden er inde

"Enheder med menneske-lignende evner - som at se, høre og føle på næsten samme måde som mennesker - har længe været noget, der hører hjemme i science fiction. Men nu er det inde for vores rækkevidde med den seneste udvikling af computerkraft og kamera-teknologi," lyder det fra Arvind Sodhani, der står i spidsen for Intel Capital.

Pengene i fonden skal gå til blandt andet iværksætter-virksomheder og andre selskaber, der udvikler teknologier, som kan anvendes til såkaldt perceptual computing.

Det tæller blandt andet udviklingen af teknologier indenfor touch, billeder, bevægelses-genkendelse, stemme-genkendelse, følelses-genlendelse og biometrik, lyder det fra Intel.

A la Kinect

Med investeringen på i alt 100 millioner dollar vil Intel ikke mindst forsøge at komme på omgangshøjde med Microsoft, der allerede er langt med både videreudviklingen og brugen af Kinect-teknologien.

Den blev oprindeligt udviklet til spilkonsollen Xbox. Microsoft har siden hen lanceret en version af Kinect-teknologien til brug i Windows.

Det gør, at den bevægelsesfølsomme kamera-teknologi nu kan anvendes i butikker, biografer og mange andre steder, hvor der er ide i at få brugerne til at interagere med en computer.

Du kan læse mere om mulighederne her: Disse vilde ting vil dit ERP-system snart blive i stand til.

Ifølge Microsoft vil den kommende version af Kinect være udstyret med teknologi til ansigts-genkendelse og andre avancerede teknologier.

Intel meddeler, at selskabet arbejder med en række OEM-partnere på at integrere 3D-kamerateknologi i en 'række Intel-baserede enheder."

Blandt andet arbejder selskabet på at integrere ny sikkerheds-teknologi, der bygger på ansigts-genkendelse, hvor computeren skal kunne genkende brugeren via billeder taget med dens kamera og dernæst logge brugeren ind.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S