Intel vil forære halv milliard kroner til særlig type it-firmaer

Intel står klar med en spækket pengepung og masser af dollar til virksomheder, der udvikler teknologier til fremtidens computeres evne til at genkende følelser, tale og bevægelser.

Artikel top billede

Intel sætter omkring en halv milliard kroner af til udviklingen af teknologi, der via indbyggede kameraer og mikrofoner vil gøre det muligt at styre computere med bevægelser og talte beskeder.

Selskabets klare mål er, at teknologien skal være klar til levering til kunderne i slutningen af 2014.

Pengene placerer Intel i en fond, der hedder Intel Capital Experiences and Perceptual Computing Fund.

Tiden er inde

"Enheder med menneske-lignende evner - som at se, høre og føle på næsten samme måde som mennesker - har længe været noget, der hører hjemme i science fiction. Men nu er det inde for vores rækkevidde med den seneste udvikling af computerkraft og kamera-teknologi," lyder det fra Arvind Sodhani, der står i spidsen for Intel Capital.

Pengene i fonden skal gå til blandt andet iværksætter-virksomheder og andre selskaber, der udvikler teknologier, som kan anvendes til såkaldt perceptual computing.

Det tæller blandt andet udviklingen af teknologier indenfor touch, billeder, bevægelses-genkendelse, stemme-genkendelse, følelses-genlendelse og biometrik, lyder det fra Intel.

A la Kinect

Med investeringen på i alt 100 millioner dollar vil Intel ikke mindst forsøge at komme på omgangshøjde med Microsoft, der allerede er langt med både videreudviklingen og brugen af Kinect-teknologien.

Den blev oprindeligt udviklet til spilkonsollen Xbox. Microsoft har siden hen lanceret en version af Kinect-teknologien til brug i Windows.

Det gør, at den bevægelsesfølsomme kamera-teknologi nu kan anvendes i butikker, biografer og mange andre steder, hvor der er ide i at få brugerne til at interagere med en computer.

Du kan læse mere om mulighederne her: Disse vilde ting vil dit ERP-system snart blive i stand til.

Ifølge Microsoft vil den kommende version af Kinect være udstyret med teknologi til ansigts-genkendelse og andre avancerede teknologier.

Intel meddeler, at selskabet arbejder med en række OEM-partnere på at integrere 3D-kamerateknologi i en 'række Intel-baserede enheder."

Blandt andet arbejder selskabet på at integrere ny sikkerheds-teknologi, der bygger på ansigts-genkendelse, hvor computeren skal kunne genkende brugeren via billeder taget med dens kamera og dernæst logge brugeren ind.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird