Microsoft retter 19 alvorlige sårbarheder i IE

Microsoft lukker 23 sårbarheder i firmaets mest populære programmer. Her er indholdet af Redmond-firmaets nye sikkerhedspakke.

Artikel top billede

Microsoft sender nu fem sikkerhedsopdateringer i din retning.

Det sker i forbindelse med den sikkerhedspakke, der udsendes i rækken af Redmond-firmaets tirsdags-opdateringer, som kommer den anden tirsdag i hver måned.

De fem opdateringer lukker denne gang 23 sårbarheder inklusive 19 i en kritisk opdatering til Internet Explorer.

Det er opdateringen til Microsoft Internet Explorer, der skal rettes særlig opmærksomhed mod denne gang.

Der er nemlig her, man finder den mest alvorlige af de svagheder, som lappes tirsdag. Den kan føre til ekstern kodekørsel og rettighedseskalering.

De øvrige opdateringer betegnes som vigtige, og de henvender sig til Windows, Windows Server, Windows RT, Office 2003 og Office til Mac 2011.

Sikkerhedspakken frigives tirsdag den 11. juni.

Stigning på 21 procent

Patch Tuesday-pakken for juni markerer også antallet af opdateringer for den første halvdel af 2013.

Inklusive de fem opdateringer i denne pakke har Microsoft udsendt 51 opdateringer i år.

Det er 21 procent flere end i de første seks måneder af 2012, men to procent mindre end i den samme periode i 2011.

Der er flere oplysninger på Microsofts TechNet-side

Læs også:

Her er verdens værste programmer

Den klassiske computervirus vender tilbage

Microsoft sender botnet-dræbende data ud i skyen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S