Microsoft sender botnet-dræbende data ud i skyen

Microsoft kobler sine sikkerhedssystemer sammen med cloud-produktet Azure for at levere realtids-bekæmpelse af malware og botnet.

Artikel top billede

Botnet- og malware-bekæmpelse står højt på dagsordenen i rigtig mange it-firmaer, hvilket også gælder hos Microsoft. 

Derfor flytter kodegiganten fra Redmond nu sin sikkerhedstjeneste ud i skyen for at øge varslingshastigheden, når lokummet brænder på nettet.

Et nyt cloud-baseret sikkerhedssystem nedbringer opdateringshastigheden fra et døgn til 30 sekunder, hvilket skal give en mere effektiv bekæmpelse af malware og botnet.

Microsoft benytter firmaets egen cloud-løsning, Azure, til Cyber Threat Intelligence Program (C-TIP), som sikkerhedsløsningen er blevet døbt.

Eksterne deltagere kan så suge informationer, om eksempelvis inficerede maskiner, direkte i skyen.

Løsningen er en udvidelse af Microsofts botnet-bekæmpende løsning, Microsoft Active Response for Security (MARS).

MARS-projektet blev startet i 2010, så Microsoft kunne dele data om inficerede pc'er med Cert'er og ISP'er.

MARS har blandt andet været med til at lægge botnet som Bamital, Waledac, Rustok, Kelihos og Nitol i graven.

Direkte kriminalitets-linje

Med C-TIP får internetudbydere (ISP) og Cert'er en direkte linje mellem deres tjenester og Windows Azure til at opnå næsten realtids data om de inficerede maskiner, som Microsoft har opdaget.

Tidligere blev organisationerne informeret om sikkerhedsproblemerne via e-mail.

"Deltagelse i C-TIP gør det muligt at få næsten øjeblikkelig adgang til trusselsbilledet," fortæller Microsofts direktør for digital sikkerhed til Computerworlds internationale nyhedstjeneste.

"Det vil fremskynde informationsdelingen dramatisk og derved øge vores evne til at rense computere, så vi bedre kan holde trit med de hurtigt skiftende it-angreb."

Flere Cert-tjenester har allerede udtrykt ønske om at være med i projektet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job