Mere populær: Android-apps buldrer snart forbi Apple

Så mange apps bliver der downloadet i App Store og Google Play.

Artikel top billede

Salget af Android-telefoner går forrygende, og antallet af downloadede Android-apps stryger så hurtigt i vejret, at Android vil have overhalet Apple på download-siden inden årets udgang.

Sådan lyder konklusionen i en analyse, som den britiske avis Telegraph har udarbejdet.

Analysen bygger på offentligt kendte download-tal fra Apples App Store og Google Play.

Det fremgår, at Android haler hastigt ind på Apple. Begge økosystemer har i de seneste måneder haft pæn vækst på download-siden, men ingen kan for tiden følge med Android.

Man kan for tiden vælge mellem godt 732.000 apps til Android i Google Play, mens App Store for tiden rummer mere end 850.000 forskellige apps, som brugerne kan downloade.

App Store rundede 50 milliarder downloadede apps i sidste måned, men Android er tæt på.

Google meddelte nemlig for nylig, at antallet af downloadede Android-apps allerede har rundet 48 milliarder styks.

Holder de to økosystemer fast i de nuværende vækstrater, vil Android overhale Apple på antal downloade apps i løbet af de kommende måneder.

Med til billedet hører, at iOS-brugerne hver især forbruger flere apps end den gennemsnitlige Android-bruger, ligesom Telegraph understreger, at det er uklart, hvilket økosystem der er mest profitabelt.

Læs også:

Computerworld-læserne: Denne smartphone vil vi købe næste gang

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Sådan gør Google det cool at være app-udvikler

Her er Googles nyeste værktøj og legetøj

Android banker iPad af banen: Nu klart størst i verden

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S