Mere populær: Android-apps buldrer snart forbi Apple

Så mange apps bliver der downloadet i App Store og Google Play.

Artikel top billede

Salget af Android-telefoner går forrygende, og antallet af downloadede Android-apps stryger så hurtigt i vejret, at Android vil have overhalet Apple på download-siden inden årets udgang.

Sådan lyder konklusionen i en analyse, som den britiske avis Telegraph har udarbejdet.

Analysen bygger på offentligt kendte download-tal fra Apples App Store og Google Play.

Det fremgår, at Android haler hastigt ind på Apple. Begge økosystemer har i de seneste måneder haft pæn vækst på download-siden, men ingen kan for tiden følge med Android.

Man kan for tiden vælge mellem godt 732.000 apps til Android i Google Play, mens App Store for tiden rummer mere end 850.000 forskellige apps, som brugerne kan downloade.

App Store rundede 50 milliarder downloadede apps i sidste måned, men Android er tæt på.

Google meddelte nemlig for nylig, at antallet af downloadede Android-apps allerede har rundet 48 milliarder styks.

Holder de to økosystemer fast i de nuværende vækstrater, vil Android overhale Apple på antal downloade apps i løbet af de kommende måneder.

Med til billedet hører, at iOS-brugerne hver især forbruger flere apps end den gennemsnitlige Android-bruger, ligesom Telegraph understreger, at det er uklart, hvilket økosystem der er mest profitabelt.

Læs også:

Computerworld-læserne: Denne smartphone vil vi købe næste gang

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Sådan gør Google det cool at være app-udvikler

Her er Googles nyeste værktøj og legetøj

Android banker iPad af banen: Nu klart størst i verden

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse