Artikel top billede

Sådan gør Google det cool at være app-udvikler

Det er muligt, at Google havde masser af konkrete produktnyheder på sidste uges I/O-konference. Men den største nyhed henvender sig direkte til udviklerne.

Google have på konferencen I/O 2013 i sidste uge blandt blandt andet nyt at fortælle om musiktjenester og fremtidens søge-teknologier, men spørger man Run Tolido, CTO for Capgemini Application Services i Europa, var det slet ikke det mest interessante ved konferencen.

"Alt sammen meget fint. Men for mig var den største åbenbaring ved I/O 2013 det fornyede fokus på udviklere. I/O er trods alt en udviklerkonference, og Google vendte helt tydeligt tilbage til det grundlæggende," skriver Ron Tolido i et blogindlæg.

"Hvis du ser den mere end tre timer lange keynote (den er indrømmet lang, men værd at bruge din kostbare tid på), så giver den dig på en eller anden måde lyst til at kode noget, hvad som helst, med det samme."

"Det er cool at være udvikler. Ingen virksomhed understreger den besked mere end Google," skriver Ron Tolido fra Capgemini.

Ron Tolido peger blandt andet på lanceringen det nye Android Studio, der skal gøre det lettere at udvikle apps, der fungerer på alle Android-enheder uanset skærmstørrelse og -opløsning. Men det var dog ikke den største nyhed for udviklerne: 

"Det, der uden tvivl skabte mest entusiasme, var kort og godt en samling af nye API'er: adgang til spændende funktioner, som udviklere med det samme kan bruge til at skabe helt nye apps eller forstærke deres eksisterende apps med."

Derfor elsker Google udviklerne

Ron Tolido forklarer, at det for Google handler om at skabe det bedst mulige udvikler-community i stedet for at satse på selv at udvikle alle apps.

Det har over de seneste år netop vist sig, at de styresystemer, der har det stærkeste udbud af apps, også står stærkest i den stadig stigende konkurrence.

Det er også forklaringen på, at ikke bare Google, men også Microsoft, Apple, Blackberry og andre forsøger at tiltrække app-udviklernes opmærksomhed.

Du kan se hele Googles keynote fra I/O 2013 her:

Læs også:

It-giganter bønfalder app-udviklerne: Kom over til os

Rødglødende app-butikker: her er de mest succesfulde




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere