Derfor er KMD's frokostpause-opgør vigtig for dig

KMD's opgør med en fagforening om, hvorvidt en gruppe ansatte har ret til betalt frokostpause, er principiel, mener fagforeningen.

Artikel top billede

Kan din virksomhed på papiret udskille dele af virksomheden og forringe betingelserne for de ansatte, der er omfattet af området, der bliver udskilt?

Sådan stiller fagforeningen Samdata/HK det op i striden om, hvorvidt en stribe KMD-ansatte, der er blevet udskilt i KMD/BPO, har ret til betalt frokostpause, som de havde tidligere.

"Sagen er principiel, fordi der ikke er tale om en reel udskillelse af selskabet KMD/BPO fra hovedvirksomheden KMD, da der fortsat er betydeligt sammenfald mellem de to virksomheder," forklarer faglig sekretær Kim Jung Olsen fra Samdata.

Han forklarer videre, at det svarer til, at "Bilka udskiller flaskeafdelingen i deres supermarked for derefter at forringe flaskedrengene/pigernes ansættelsesvilkår". 

Ergo kan det få konsekvenser for alle andre i branchen, som kommer til at stå i samme situation.

Kan være politisk problem

Kim Jung Olsen peger på, at medarbejderne stadig har "samme ejer, samme ledere, samme telefonnumre, samme intranet, samme lokaler, samme indgang og samme kantine som før udskillelsen". 

"Den mest mærkbare forskel er, at en medarbejder fra KMD BPO selv skal betale sin spisepause, mens kollegaen fra KMD, der sidder ved siden af i kantinen, får betalt spisepause," slår han fast.

Dermed åbnes en ladeport for andre virksomheder til at forringe vilkårene ved en tilsvarende øvelse, mener han.

"Hvis virksomheder kan opsplitte sig fiktivt på papiret med markante forringelser af medarbejdernes løn- og arbejdsvilkår til følge, er det et politisk problem, der må gøres noget ved," siger Kim Jung Olsen.

KMD ønsker ikke at kommentere sagen yderligere. Læs dets tidligere kommentar her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S