Derfor er KMD's frokostpause-opgør vigtig for dig

KMD's opgør med en fagforening om, hvorvidt en gruppe ansatte har ret til betalt frokostpause, er principiel, mener fagforeningen.

Artikel top billede

Kan din virksomhed på papiret udskille dele af virksomheden og forringe betingelserne for de ansatte, der er omfattet af området, der bliver udskilt?

Sådan stiller fagforeningen Samdata/HK det op i striden om, hvorvidt en stribe KMD-ansatte, der er blevet udskilt i KMD/BPO, har ret til betalt frokostpause, som de havde tidligere.

"Sagen er principiel, fordi der ikke er tale om en reel udskillelse af selskabet KMD/BPO fra hovedvirksomheden KMD, da der fortsat er betydeligt sammenfald mellem de to virksomheder," forklarer faglig sekretær Kim Jung Olsen fra Samdata.

Han forklarer videre, at det svarer til, at "Bilka udskiller flaskeafdelingen i deres supermarked for derefter at forringe flaskedrengene/pigernes ansættelsesvilkår". 

Ergo kan det få konsekvenser for alle andre i branchen, som kommer til at stå i samme situation.

Kan være politisk problem

Kim Jung Olsen peger på, at medarbejderne stadig har "samme ejer, samme ledere, samme telefonnumre, samme intranet, samme lokaler, samme indgang og samme kantine som før udskillelsen". 

"Den mest mærkbare forskel er, at en medarbejder fra KMD BPO selv skal betale sin spisepause, mens kollegaen fra KMD, der sidder ved siden af i kantinen, får betalt spisepause," slår han fast.

Dermed åbnes en ladeport for andre virksomheder til at forringe vilkårene ved en tilsvarende øvelse, mener han.

"Hvis virksomheder kan opsplitte sig fiktivt på papiret med markante forringelser af medarbejdernes løn- og arbejdsvilkår til følge, er det et politisk problem, der må gøres noget ved," siger Kim Jung Olsen.

KMD ønsker ikke at kommentere sagen yderligere. Læs dets tidligere kommentar her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse