Holder det med Mac, iPhone og iPad i virksomheden?

iPhone, iPad og Mac tages i stigende grad i brug rundt omkring i virksomhederne. Men egner Apple sig overhovedet som erhvervsleverandør?

Artikel top billede

Da Apple i 2007 introducerede iPhonen, var de fleste it-chefer af den opfattelse, at det var et forbrugerprodukt, der ikke passede ind i en virksomheds it-miljø.

iPhonen er fortsat et forbrugerprodukt - men i dag er den i høj grad taget i brug rundt omkring i virksomhederne.

Det samme gælder iPad'en og i stigende grad også Apples Mac-computere.

Men ønsker Apple overhovedet at være en seriøs erhvervsleverandør?

Forrester-rådgiver Frank Gillett skriver i et blogindlæg, at mens Apples udviklerkonference WWDC rummede en masse designmæssige nyheder inden for iOS og Mac OS, ligesom der var interessante hardwarenyheder, så er det lidt sværere at finde ud af, hvad Apple helt præcist vil i forhold til erhvervsbrugerne.

Det drejer sig ikke mindst om Apples egen produktivitetssoftware.

"iWork til iCloud vil bringe Office-produktivitet til alle de store webbrowsere, ikke kun Safari. Men den lange bane var uklar. Sigter Apple efter at hjælpe folk på jobbet eller kun efter deres personlige ting, hvilket tvinger dem til at skifte mellem Microsoft Office eller Google Apps og iWork, efterhånden som dagen skrider frem."

Så mange virksomheder tillader Mac

Spørgsmålet er yderst relevant, eftersom Mac vinder frem på arbejdspladserne, hvilket Computerworld tidligere har skrevet om.

Tidligere på året viste en afstemning blandt 811 Computerworld-læsere, at 50 procent af dem arbejder i virksomheder, der enten tillader Mac - men uden support - eller tillader Mac helt på lige fod med Windows.

På internationalt plan har en Forrester-undersøgelse blandt 3.300 it-beslutningstagere og 10.000 vidensarbejdere i 17 forskellige lande vist, at 21 procent af vidensarbejderne anvender et eller flere produkter fra Apple på arbejdspladsen.

Halvdelen af virksomhederne med mere end 1.000 ansatte tilbyder Macs til i hvert fald nogle af de ansatte.

Forrester konkluderede også, at 52 procent af virksomhederne ventede, at antallet af Macs i virksomheden ville blive øget i 2012.

Her er Apples holdning

Men ønsker Apple overhovedet at henvende sig til erhvervsbrugerne? Forrester-rådgiver Frank Gillett beskriver i sit blogindlæg situationen således: 

"Apple fortsætter med at fokusere på at servicere det individ, der anvender Apple-produkter ekstremt godt inden for en veldefineret ramme."

"Integrationen med partnere bliver forbedret med noget API-integration til partnere inden for Maps til Mac - jeg håber at se mere af den kontrollerede, effektive partner-integration," skriver Frank Gillett.

Vi har tidligere bragt en længere artikel om de vigtigste overvejelser, man skal gøre sig i forhold til at køre med Mac i virksomheden.

"De her produkter er meget henvendt til forbrugeren og understøtter forbrugerens behov. De værktøjer, du sidder med på arbejde, skal ikke bare understøtte forbrugeren, men også forretningen. De ting er ikke altid forenelige," lød det blandt andet fra Devoteams løsningsarkitekt Hans Ernst Lassen.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Danske it-afdelinger åbner for Mac hos medarbejderne

Mac i virksomheden? Her er dine vigtige overvejelser

Denne kontorpakke dominerer (endnu) hos danskerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S